play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Najmłodszy z zastrzelonych górników miał 19 lat. Nietypowe obchody pacyfikacji kopalni Wujek

today16 grudnia 2020

Background

Oficjalnych obchodów dziś nie będzie, będą skromne i indywidualne. W ten sposób upamiętnimy ofiary pacyfikacji kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 roku. Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

 

– Do godziny 19:00 bedzie ustawiona warta honorowa, będą też co godzinę zapalane znicze, aby oddać hołd poległym górnikom. O godzinie 11:00 w całym mieście zawyją syreny. Zapraszamy wszystkich do indywidualnego odawania hołdu górnikom – mówi Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Robert Ciupa.

Po godzinie 9:00 kwiaty przed pomnikiem poległych górników złoży też premier Mateusz Morawiecki, później odbędzie się oficjalna msza święta w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Dyrektor Robert Ciupa zabrał głos w sprawie biegów, które co roku odbywały się na Śląsku. – Przewidujemy inną formę tych biegów. Bieg dla górników mamy w formie wirtualnej, czyli zapisujemy się na stronie i biegniemy 9 kilometrów w dowolnym miejscu, aby oddać hołd. Bieg dla młodzieży, który był dla nas wizytówką będzie inny. W tym roku 9 uczniów złoży kwiaty pod pomnikiem – dodaje Ciupa.

Krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni Wujek to dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content