play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Najniebezpieczniejsi przestępcy na celowniku Europolu. Każdy może pomóc

today2 listopada 2020

Background

To się dzieje co dwie minuty. Średnio z taką częstotliwością policjanci w Europie przyjmują zawiadomienie o zgwałceniu, przemocy seksualnej lub molestowaniu, czytamy we wprowadzeniu do policyjnej kampanii.

Każdy może stać się ofiarą seksualnej napaści, choć najczęściej są to kobiety i dzieci. Uruchomiona właśnie w 19 krajach Europy kampania medialna, ma zwrócić uwagę na sprawców brutalnych napaści. Policja liczy na pomoc obywateli.

W działania włączają się organy ścigania z Polski, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Dani, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch.

Na stronie internetowej EU Most Wanted http://eumostwanted.eu zamieszczono dane 19 ukrywających się podejrzanych lub skazanych za przestępstwa seksualne. To osoby będące w szczególnym zainteresowaniu organów ścigania. W ciągu najbliższych tygodni ich wizerunki będą publikowane na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Kampania będzie też promowana w różnych kanałach medialnych, tak aby jak największa liczba osób odwiedziła stronę.

„Kiedy czytasz ten tekst, gdzieś w Europie zgłaszane jest kolejne przestępstwo seksualne. Nie marnujmy więcej czasu!” – piszą inicjatorzy kampanii. Wszelkie informacje, jakie zostaną przekazane, zostaną anonimowo przesłane bezpośrednio do państw ścigających przestępców.
Takie wskazówki w przeszłości okazywały się być nieocenione. Od momentu uruchomienia projektu w 2016 r., zatrzymano 91 osób, których dane i wizerunki były publikowane. W 33 przypadkach był to efekt informacji przekazanych śledczym bezpośrednio przez stronę internetową eumostwanted.eu.

Kampania Europe’s Most Wanted została zainicjowana przez European Network of Fugitive Active Search Teams (ENFAST) – europejską sieć zespołów poszukiwań, której członkiem jest także polska Policja. Biuro kontaktowe znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Wspólne działania wspierane są przez Europol. Członkowie ENFAST specjalizują się w namierzaniu ukrywających się podejrzanych lub skazanych za poważne przestępstwa, lub są poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

źródło/foto: Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content