play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Szczegółowy raport epidemiczny

today7 maja 2021

Background

W perspektywie jest luzowanie epidemicznych obostrzeń, warto więc przyglądać się okolicznościom w jakich się to dzieje. A sytuacja jest stabilna – bufor wolnych miejsc szpitalnych i dostępnych respiratorów jest już bardzo dużo, a w dobowych raportach widać wyraźne spadki.

Egzotyczne warianty

Trzy warianty brazylijskiej odmiany koronawirusa na Śląsku  – potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Wykryli go naukowcy z Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu. Próbki pochodzą z punktu przyszpitalnego oraz z jednego ze szpitali w województwie śląskim. Odkryty brazylijskie wariant jest bardziej niebezpieczny i śmiertelny. Eksperci sosnowieckiego laboratorium poddali już sekwencjonowaniu ponad 250 próbek pochodzących od pacjentów z województwa śląskiego. W Katowicach obecny jest także wariant indyjski, którym zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

Luzowanie

Opublikowano rozporządzenie w sprawie luzowania epidemicznych obostrzeń. Najbliższe zmiany wejdą w życie od jutra. Działalność będą mogły wznowić hotele ale z maksymalnie 50 procentowym obłożeniem. Od 15 maja do działalności stacjonarnej, lecz tylko w ogródkach gastronomicznych, będą mogły powrócić kawiarnie i restauracje. Od tego samego dnia nie trzeba będzie już nosić maseczek na wolnym powietrzu .Obiekty sportowe na otwartym powietrzu będą dostępne dla publiczności z limitem 25 procent miejsc. W połowie maja wznowią również działalność teatry i kina na świeżym powietrzu przy maksymalnym obłożeniu 50%.

Zabezpieczenie szpitalne

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia 38,5 tysiąca łóżek szpitalnych pozostaje do dyspozycji pacjentów z COVID-19. Ponad 20 tysięcy spośród nich jest teraz wolna – hospitalizacji  związanych z zakażeniem SARS-CoV-2 jest obecnie nieco ponad 18 tysięcy. W polskich szpitalach zabezpieczonych jest również ponad 4 tysiące respiratorów dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19. Zajętych jest niespełna 2300 z nich.

Szczepienia

Szczepienia organizują zakłady pracy, większość powiatów ma już przynajmniej jeden punkt szczepień powszechnych. Szczepią się dziesiątki tysięcy ludzi każdego dnia. Dziś rejestracja na szczepienia ruszyła dla osób urodzonych w rocznikach 1994-1996, którzy na początku roku nie zadeklarowali chęci szczepienia. Pozostały już tylko dwa dni, w których zapisywanie się będzie zależało od wieku. Jutro rejestracja roczników 1997-2001. Już od przyszłego tygodnia zarejestrować się na szczepienie będzie mógł każdy chętny dorosły Polak.

Dobowy raport o zakażeniach

Ministerstwo Zdrowia informuje 6 047 nowych  przypadkach zakażenia z województw:
wielkopolskiego (777),
śląskiego (765),
mazowieckiego (697),
dolnośląskiego (572),
łódzkiego (528),
pomorskiego (383),
małopolskiego (382),
lubelskiego (317),
zachodniopomorskiego (317),
kujawsko-pomorskiego (308),
opolskiego (205),
lubuskiego (175),
podkarpackiego (154),
warmińsko-mazurskiego (152),
podlaskiego (128),
świętokrzyskiego (124).
63 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo odnotowało 453 zgony związane z zakażeniem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 117 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 336 osób.

 

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content