play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Najwyższa daglzeja w Polsce rośnie na Śląsku!

today3 października 2020

Background

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie najprawdopodobniej na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w naszych Beskidach. To daglezja zielona, która mierzy ponad 58 metrów – podali leśnicy. Zdetronizowała ona inną daglezję, która rośnie na stokach Klimczoka. W 2018 r. osiągnęła wynik 57 metrów.

Najwyższe drzewo w cale nie najwyższych górach Polski. Daglezja rosnąca na zboczach na terenie Nadleśnictwa Ujsoły może być najwyższym drzewem w Polsce. \

Dane z radaru

Do namierzenia jej wykorzystano dane lidarowe od niedawna udostępnione bezpłatnie na geoportalu. Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Ujsoły, podczas wykonywania inwentaryzacji drogowej w Nadleśnictwie Ujsoły, Pan Łukasz Tram z BULiGL oddział w Krakowie, zwrócił uwagę na daglezje rosnące na terenie nadleśnictwa. Dysponując danymi lidarowymi namierzył a następnie odnalazł w terenie najwyższy okaz ww. gatunku. Następnie wspólnie z Panem Janem Lachem z BULiGL w Krakowie przy pomocy wysokościomierza laserowego Nikon Forestry Pro II, dokonał kilkunastu pomiarów wspomnianego drzewa uzyskując wysokość od 57,4 do 59,2 m (średnio 58 m). „Ze względu na fakt, że ten rok okazał się rokiem nasiennym daglezji, Nadleśnictwo Ujsoły przystąpiło do zbioru szyszek m. in. w drzewostanie w którym znajduje się wyżej opisywane drzewo. Nie sposób było nie wykorzystać sytuacji„.

Taśma też się przydała

Za pomocą stalowej 50-cio metrowej taśmy zmierzyli okaz. Wynik pomiaru to 58,2 m! Tak więc jak na razie jest to najwyższe pomierzone w Polsce drzewo i wyprzedza dotychczasowego lidera – daglezję z Nadleśnictwa Bielsko, która w 2018 roku została pomierzona i osiągnęła wynik 57 metrów.

Daglezja pochodzi z Ameryki Północnej. Nadleśnictwo Ujsoły obejmuje lasy w Beskidzie Żywieckim, które obejmują pasma: Wielkiej Raczy, Wielkiej Rycerzowej oraz Lipowskiej i Rysianki. Pod zarządem Nadleśnictwa znajduje się 13,5 tysiąca hektarów lasów.

(foto: https://ujsoly.katowice.lasy.gov.pl/)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content