play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Nie daj się oszukać!

today2 lipca 2021

Background

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W prosty sposób można sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego. Przeczytajcie ten tekst i nie dajcie się oszukać!

Od 1 kwietnia, w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi może zapukać rachmistrz terenowy.

Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Warto pamiętać:

– w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze;

– rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;

– rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;

– rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania;

– tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99 lub w specjalnie przygotowanej aplikacji dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/

– w razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Poniżej wzór legitymacji rachmistrza.

 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content