play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Nauczą się zawodu w praktyce! Młodzi weterynarze w akcji

today12 października 2020

Background

Na terenie Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim otwarto dziś nowoczesny kompleks weterynaryjny. Jest to jedyny tego typu obiekt na Śląsku, pomocny w kształceniu techników weterynarii.

Zajęcia praktyczne już nie są takie same:

-Wszystko zostało tutaj przeniesione, również doposażone. Po to, aby ten nowy budynek był takim Centrum Weterynarii na terenie naszej szkoły. Pieski, kotki prywatne naszych uczniów lub prowadzących zajęcia przyjeżdżają tutaj. Pobieramy im  krew, analizujemy. Zajęcia praktyczne to nie suche zajęcia, ale zajęcia na żywym organizmie. Oczywiście zdarzają się też sekcje zwłok kurczaka, kaczki czy innego ptaka – tłumaczy dyrektor szkoły, Łucja Chrzęstek-Bar.

Obiekt spełnia najwyższe standardy nauki praktycznej – a z tego najbardziej zadowoleni są uczniowie:

-Nauka od razu jest jakby łatwiejsza, chętniej chce się uczyć. Mikroskopy i te wszystkie doświadczenia powodują, że jest duży postęp. Było mniejsze laboratorium, była mniejsza sala lekcyjna – dawaliśmy radę, ale umówmy się, nie ma porównania do tego co mamy teraz – mówiły naszej reporterce uczennice 3 i 4 klasy, uczące się na kierunku technik weterynarii.

Technik weterynarii to zawód przyszłości – to z kolei słowa wiceministra rolnictwa, Szymona Giżyńskiego.

-Na 54 szkoły, które mamy jako ministerstwo w nadzorze, aż w 30 jest ten kierunek – technik weterynarii. W Nakle Śląskim ten kierunek wybrało ponad 100 uczniów. Co ważne, dobrze przygotowani do zawodu – pracę znajdą – zapewniał podczas oficjalnego otwarcia kompleksu wiceminister.

Koszt budowy centrum weterynaryjnego przy Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim to prawie milion złotych. Ze czego ponad 930 tysięcy złotych to środki Ministerstwa Rolnictwa.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content