play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nerki nie bolą. Ich choroby są bardzo niebezpieczne – ostrzegają specjaliści

today12 marca 2020

Background

Zbyt mała ilość spożywanych płynów, dieta wysokobiałkowa, czynniki genetyczne i środowiskowe mogą doprowadzić do kamicy nerkowej, jednej z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego. W Światowym Dniu Nerek urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu przestrzegają – pacjenci z kamicą nerkową niemal codziennie trafiają z ostrym bólem do szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć. W WSS nr 4 w Bytomiu od niedawna kamienie w nerkach, jak również nowotwory dróg moczowych, usuwane są najnowocześniejszymi metodami stosowanymi w urologii.

 

Kamica nerkowa dotyczy 10% społeczeństwa, częściej cierpią na nią mężczyźni – mówi dr Michał Mielniczuk, kierownik Oddziału Urologii WSS nr 4. Nierzadko pracujemy na nią sami, wypijając zbyt mało płynów, zwłaszcza podczas upału, wysiłku fizycznego, w trakcie gorączki czy biegunki. Niebezpieczne dla organizmu jest także spożywanie zbyt dużej ilości produktów białkowych. Niestety, diety wysokobiałkowe były w ostatnich latach bardzo modne. Niemniej do powstania kamieni mogą przyczynić się także względy zdrowotne (przyjmowanie niektórych leków czy nadużywanie niektórych witamin), a nawet wady genetyczne zaburzające gospodarkę jonowo-metaboliczną. Dlatego warto zwrócić uwagę czy w rodzinie ktoś chorował na kamicę nerkową – dodaje szef urologów bytomskiej „Czwórki” .
Jak podkreślają lekarze choroby nerek często wykrywane są przypadkowo, podczas badań z innego powodu. Jednak, jeśli kamienie zaczynają dawać o sobie znać, najczęściej jest to ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny albo podbrzusza (tzw. kolka nerkowa). Towarzyszą temu m.in. trudności w oddawaniu moczu, wymioty i niekiedy podwyższona temperatura. Nierzadko w  moczu występuje krew. Początkowo wystarczy zastosować leczenie doraźne, które pomaga pozbyć się bólu i spontanicznie wydalić złóg. Jeśli jednak kamień jest zbyt duży, należy wdrożyć aktywne leczenie farmakologiczne lub operacyjne – mówi dr Artur Pietrusa z Oddziału Urologii WSS nr 4, który w bytomskim szpitalu usuwa kamienie w nerkach endoskopowo.
Przezskórna nerfrolitotrypsja (PCNL) to zabieg, w trakcie którego urolog wprowadza przez skórę w okolicy lędźwiowej aparat optyczny (nefroskop) do nerki. Za pomocą urządzenia kamienie zostają w nerce skruszone i usunięte. Zabieg trwa około 2 godzin i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj w drugiej dobie po zabiegu pacjent wraca do domu.
Nieleczona kamica nerkowa prowadzi do wielu powikłań, takich jak: wodonercze (uszkodzenie nerki z powodu utrudnionego odpływ moczu, drogi moczowe blokowane są przez kamień) czy zakażenie dróg moczowych, którym towarzyszy gorączka. Z kolei częste zakażenie dróg moczowych, które są skutkiem kamicy nerkowej, mogą prowadzić do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, co wiąże się z niewydolnością nerek. Nierzadko kończy się to dializami lub koniecznością przeszczepu.
Pamiętajmy także o profilaktyce – apeluje dr Artur Pietrusa. Nerki pełnią bardzo ważną rolę, bo filtrują substancje, które przyjmujemy z pożywieniem i wyodrębniają z nich składniki trujące. Jeśli są zdrowe, substancje szkodliwe wydalane są z moczem. Jeśli jednak odmawiają posłuszeństwa, może dojść do zatrucia organizmu (co jest następstwem niewydolności nerek). Należy pić ok. 1,5 litra płynów w ciągu dnia, nie przesadzać z białkiem w diecie, jeść dużo warzyw i owoców. Trzeba także pamiętać, że chorobom nerek sprzyjają też otyłość i siedzący tryb życia. Warto regularnie badać mocz i wykonywać morfologię krwi oraz USG jamy brzusznej.
Kamica nerkowa jest jedną z kilku dolegliwości układu moczowo-płciowego. Bardzo niebezpieczne jest także m.in. przewlekła niewydolność nerek, okrzyknięta współczesną chorobą cywilizacyjną. Rozwija się bardzo podstępnie, może nie dawać objawów nawet przez 10, 15 lat. Pierwszym z objawów niewydolności , który powinien nas zaniepokoić jest ciągłe zmęczenie, uczucie wyczerpania organizmu, a także problemy z koncentracja i pamięcią. Mózg jest wówczas zatruty toksynami.
Do urologów coraz częściej zgłaszają się pacjenci, u których przypadkowo wykryto nowotwory nerek. Wiąże się to m.in. ze stosowaniem badań obrazowych w obrębie jamy brzusznej (USG, TK, MR). W populacji chorych na nowotwory 7% stanowią guzy nerek. Większość guzów nowotworowych nerek nie dają żadnych objawów – mówi dr Michał Mielniczuk. Częściej dotykają one mężczyzn, zwłaszcza po 60-tym roku życia. Czynnikiem ryzyka jest tu otyłość, palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze.
Jeśli guz pojawił się na jednej nerce, a druga pracuje normalnie, nowotwory tego narządu przeważnie usuwa się razem z całą nerką stosując nefroktomię radykalną laparoskopową. Polega ona na usunięciu nerki wraz z guzem, a także wszystkich otaczających ją tkanek, torebki tłuszczowej, czasem również nadnercza lub pobliskich węzłów chłonnych. Możliwa jest także w niektórych przypadkach resekcja samego guza z pozostawieniem reszty zdrowej nerki. Zazwyczaj w 3. lub 4. dobie po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
Z chorobami nerek żyje ponad 4,5 mln dorosłych Polaków. Nawet 90% z nich nie ma pojęcia o rozwoju choroby. Zdaniem urologów i nefrologów, choroby nerek są wciąż bagatelizowane, a pacjenci, nie zawsze słusznie, leczeni są na inne schorzenia, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.
W tym roku Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) przypada 12 marca (czwartek). Został zainicjowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne i Międzynarodową Federację Fundacji Nerek w 2006 roku. Obchodzony jest w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na całym świecie. Celem Światowego Dnia Nerek jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat choroby nerek oraz ich ważnej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content