play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nie będzie podwyżek dla nauczycieli. Sejm zdecydował

today18 lutego 2020

Background

Nie będzie podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od stycznia. Dodatkowe pieniądze znajdą się za to w rezerwie subwencji oświatowej. Tak zdecydował Sejm i posłowie.

Obejdą się smakiem. Nie ma dodatkowych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli w tzw. ustawie okołobudżetowej na ten rok. Więcej pieniędzy przeznaczono za to na subwencję oświatową która trafia do kiesy gmin.

Ustawa uchwalona. O podwyżkach cisza

Posłowie uchwalając ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 zgodzili się, by w tym roku rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej mogła być zwiększona o 50 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Będzie więc więcej pieniędzy, które są dzielone między potrzebujące samorządy według określanych corocznie kryteriów (np. na usuwanie skutków wydarzeń losowych w szkołach czy na wyposażenie pracowni). Zasady podziału tych środków wiosną określi w uzgodnieniu ministerstwo edukacji.

Podwyżki nie, nagrody – tak

Sejm opowiedział się również za zwiększeniem środków na nagrody dla nauczycieli. Suma na ten cel ma być ustalona w oparciu o kwotę bazową obowiązującą 1 stycznia 2020 r. (3 337,55 zł), a nie jak przyjął rząd kwotę z 1 stycznia 2018 r. (2 752,92 zł). Oznacza to, że na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze będzie w budżecie 15,9 mln zł (9,2 mln zł w budżetach wojewodów i 6,7 mln zł w budżecie resortu edukacji), o 2,8 mln zł więcej niż zakładała pierwotna propozycja.

Posłowie nie zgodzili się natomiast na propozycję Senatu, by wrześniowa podwyżka była wypłacana z wyrównaniem od stycznia. Nie będzie też przyśpieszenia w odmrożeniu odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Będzie on ustalany w oparciu o kwotę bazową ze stycznia 2018 r. i wyniesie 3028,21 zł.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content