play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dyrekcja WPR: nie będzie przestojów w pracy pogotowia

today27 listopada 2020

Background

Mieszkańcy Śląska będą mieli zapewnioną opiekę ratowników medycznych po nowym roku, zapewnia Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (WPR) w Katowicach. Jeśli ratownicy kontraktowi nie złożą oferty w konkursie, ich dyżury przejmą w ramach nadgodzin, ratownicy etatowi.

W WPR w Katowicach zatrudnionych jest 376 ratowników etatowych i 436 na kontraktach – mają podpisane umowy, których termin upływa 31 grudnia 2020 r.

Do 2 grudnia ratownicy kontraktowi mogą składać oferty na świadczenie usług medycznych. Po ogłoszeniu konkursu, 306 ratowników kontraktowych podpisało się pod protestem, nie zgadzając się na zaproponowane przez dyrekcję stawki wynagrodzenia.

– Stawki w nowym konkursie zostały ujednolicone i są dla ratowników korzystniejsze, bo przy wypracowaniu liczby godzin, daje to o 400 zł większe wynagrodzenie, mówi dyr Pach, dodając, że wcześniej różniły się one nieco w zależności od stanowiska. Jak dodaje: – Wątpliwy dla ratowników kontraktowych jest także zapis w umowie, który mówi, że dyrekcja zapewnia 50% zaproponowanych przez ratowników godzin, a pozostały, zadeklarowany przez nich w ofercie czas pracy, będzie dostosowywać do dyżurów ratowników zatrudnionych w WPR na etatach.

– Muszę zwiększyć komfort pracy ratowników etatowych, mówi dyrektor. I dalej: – Przez lata to ratownicy kontraktowi narzucali rytm ustalania grafików, a ratownicy zatrudnieni na umowę o pracę uzupełniali dyżurami dyspozycyjność osób prowadzących działalność gospodarczą. Tym samym wynagrodzenie osób na etatach było niższe od wynagrodzenia ratowników kontraktowych.

Jak czytamy w komunikacie WPR: „Warto podkreślić, że część ratowników kontraktowych, którzy podpisali protest, jednocześnie złożyła swoje oferty w konkursie na świadczenie usług medycznych. Oferty cały czas spływają. (26 listopada po południu było ich ok. 60)”.

Wg dyrektora, ratownicy medyczni zatrudnieni w WPR na umowie o pracę deklarują pomoc. Zapewniają, że jeśli zajdzie taka potrzeba, wezmą nadgodziny i gotowość niesienia pomocy mieszkańcom Śląska przez pogotowie ratunkowe, nie będzie przerwana.

Działalność WPR finansowana jest z Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie zwiększył finansowania na ten cel na przyszły rok, a w prognozie finansowej przewidziano zmniejszenie budżetu dla katowickiego pogotowia o 8,5 mln zł.

źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content