play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nie będzie sanepidu w Tarnowskich Górach!

today1 października 2020

Background

Nie będzie sanepidu w Tarnowskich Górach. Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek nie zgodził się na utworzenie kolejnej powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej w regionie.

Zabiegała o to Rada Powiatu tarnogórskiego argumentując to pilną potrzebą. Bytomski sanepid obsługuje blisko 370 tysięcy mieszkańców – lubliniecki  ponad 76 tysięcy. To jednak nie przekonało wojewody:

Negatywnie zaopiniował nasz pomysł. Stwierdził, że aktualnie nie widzi takiej potrzeby. My jesteśmy trochę odmiennego zdania. Pozostaje nam wspierać działania aktualnego sanepidu w tym, żeby przynajmniej wzmocnić tą załogę, która jest, bo ostatnie miesiące pokazały, że ten sanepid ze względu na obszar oraz liczbę ludności, wzmocnienia wymaga. Miejmy nadzieję, że wojewoda jednak zmieni zdanie i będzie wspierał nasze działania w tym żeby utworzyć u nas przynajmniej filię sanepidu, jeśli nie samodzielny punkt – mówił Stanisław Torbus z zarządu powiatu tarnogórskiego.

Według władz województwa, każda zmiana struktur Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w obecnej sytuacji, wiązałaby się z ogromnymi kosztami finansowymi i nie tylko. Powstała za to stacja poboru wymazów typu drive – thru. Mobilny punkt poboru ulokowany jest przy szpitalu Pulmonologicznym przy ulicy Lipowej.

Osoby ze skierowaniem lekarskim na badanie przyjeżdżają własnym samochodem. Przez otwarte okno pobierany jest materiał biologiczny do przeprowadzania testów na obecność wirusa SARS CoV-2. Punkt drive – thru  w Tarnowskich Górach czynny jest w godzinach od 12.00 do 14.00. Badanie jednak wymaga wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content