play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nie będzie  śmierdziało. Katowickie MPGK buduje halę do przetwarzania odpadów

today23 czerwca 2021

Background

Widać postępy na budowie inwestycji hermetyzacji zakładu przetwarzania odpadów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Katowicach.

10 gotowych bioreaktorów, wybudowane ściany wjazdowe do nowej hali hermetycznej i w pełni zamontowane zasilanie nowego obiektu – budowa inwestycji hermetyzacji zakładu przetwarzania odpadów MPGK nabiera tempa.

Prace ruszyły na początku marca. W tym czasie wykonano już fundamenty, ściany oraz stropy 10 bioreaktorów, które są kluczowymi elementami inwestycji. Gotowe są także ściany wjazdowe do nowej hali z wykształconymi bramami od dwóch stron. Zakończył się także montaż zasilania obiektu. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem nadproży w bioreaktorach i attyk na zabudowie żelbetowych konstrukcji. Na miejsce budowy dotarły również istotne elementy instalacji, takie jak płyty prefabrykowane posadzek, wentylatory i elementy oczyszczalni. W najbliższym czasie plac budowy uzupełni reszta urządzeń oczyszczalni, które obecnie znajdują się w procesie prefabrykacji.

„Hala wykonana z konstrukcji stalowej będzie wyposażona w bioreaktory wykonane z żelbetu, co jest sprawdzoną praktyką w procesach stabilizacji tlenowej odpadów. Technologia będzie również umożliwiała sprzężenie całego procesu biologicznego przetwarzania odpadów w jednym, szczelnym kompleksie, dzięki czemu zwiększy się wydajność procesu ich przetwarzania przy jednoczesnym zminimalizowaniu uciążliwości zapachowych”, czytamy w informacji Urzędu Miasta Katowice.

System wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne będą odgrywać kluczową rolę w procesie stabilizacji odpadu, który będzie dojrzewał w żelbetowych, szczelnie zamkniętych bioreaktorach. Każde z pomieszczeń będzie posiadać oddzielny wentylator napowietrzający, skracający proces dojrzewania stabilizatu, który w kolejnych etapach będzie przesiewany w szczelnej hali. Projekt nowego obiektu uwzględnił również układ oczyszczania odcieków technologicznych, co pozwoli ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do przyszłych procesów w zakładzie.

Inwestycja zakończy kolejny etap modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na którą w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł. Budowa pozwoli sprostać potrzebom mieszkańców pogranicza Katowic i Sosnowca, którzy wiele razy zwracali uwagę na uciążliwe zapachy  z zakładu MPGK.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content