play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Nie daj się oszukać” – świętochłowiccy policjanci nakręcili spot. Ostrzegają seniorów przed przestępcami

today27 maja 2020

Background

Świętochłowicka policja, wspólnie z miejscową Fundacją Rodzin Polskich i pod patronatem prezydenta miasta, przygotowała spot profilaktyczny z myślą o bezpieczeństwie seniorów. Sprawa dotyczy oszustw. Funkcjonariusze wyszli z założenia, że wiedza na temat oszustów i sposobu ich działania stanowi najlepsze przed nimi zabezpieczenie. Autorzy spotu chcą dotrzeć do seniorów i ich rodzin.

Świętochłowiccy stróże prawa, by dotrzeć do jak największej grupy seniorów, działają na wielu płaszczyznach. Mundurowi spotykają się z seniorami, przekazując najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby ustrzec się zagrożeń związanych m.in. z oszustwami np. metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Jednak oszuści wciąż dają o sobie znać, a ich metody zmieniają się i ewoluują. Z powodu epidemii koronawirusa, policjanci mają ograniczone możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z najstarszymi mieszkańcami. Dlatego pracują nad nowymi sposobami docierania do seniorów i ich bliskich. By zapobiec działaniu oszustów, wspólnymi siłami z miejscową Fundacją Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II nakręcili spot dla seniorów. Przedsięwzięcie o nazwie „Nie daj się oszukać” swoim patronatem objął Prezydent Miasta Świętochłowice.

Film poświęcony tematyce oszustw, przedstawia jeden z klasycznych scenariuszy, którym posługują się przestępcy.

Taka historia może przydarzyć się każdemu. Przestępcy wciąż próbują uśpić czujność seniorów i ich oszukać. W rozmowie telefonicznej często, dla wywierania większego wrażenia podają się np. za policjantów. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o przekazanie pieniądze, które po zakończeniu zmyślonej przez nich akcji, rzekomo zostaną zwrócone. Jednak nigdy tak się nie dzieje. Policjanci (prawdziwi) nigdy nie przyjmują gotówki i nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów, by złapać przestępców.

Policja liczy na to, że spot trafi do jak największej liczby odbiorców, bowiem wiedza na temat oszustów i sposobu ich działania stanowi najlepsze zabezpieczenie przed przestępcami. Mimo nieustannych apeli policjantów wciąż zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Dlatego cały czas informujmy starsze osoby o metodach, po które sięgają oszuści i przypominajmy jak nie stać się ich ofiarą. Bez Waszej pomocy, nasze działania są ograniczone, szczególnie gdy w grę wchodzi samotność starszego człowieka.

Wciąż aktualny jest apel: „Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i sąsiadach. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć jak reagować”.

źródło: Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content