play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Nie dajcie się zwieść! Aktywność oszustów nie słabnie

today4 czerwca 2021

Background

Ciągle przypominamy, bo problem niestety nie przestaje być aktualny. Oszuści ciągle wymyślają nowe metody, aby wyłudzać pieniądze. Szczególnie narażeni na ich działalność są seniorzy.

Ich aktywność nie słabnie – mowa o oszustach, którzy próbują różnych metod, by pozbawić nas oszczędności. W ostatnim czasie w Piekarach Śląskich doszło do kilku prób oszukania osób starszych:

– Przestępcy – bo tak trzeba ich nazywać – nie cofną się przed niczym, nie zwracają uwagi czy mamy odłożone pieniądze na operację, remont, czy kupno domu. Kierują się tylko i wyłącznie chęcią wzbogacenia. Faktem jest, że osoby te wykorzystują różne legendy – podają się za policjantów, prokuratorów, osoby posiadające status godnych zaufania. Da się jednak zauważyć jeden element wspólny. W każdym przypadku oszuści dążą do tego, aby przekazać im pieniądze – tłumaczy Dariusz Dobrzański z piekarskiej policji.

Przy okazji mundurowi przypominają, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy na poczet prowadzonej akcji. Wszystkie informacje o konieczności przekazania pieniędzy należy weryfikować. przed oszustami przestrzegają nie tylko policjanci, ale także służby celne, ZUS, czy Urząd Marszałkowski. Żadna z tych instytucji do przekazywania wezwań do zapłaty nie wykorzystuje telefonów, czy wiadomości SMS.

Warto też zachować szczególną ostrożność słysząc oferty produktów i usług związanych z obecną sytuacją epidemiczną. Na Śląsku telefoniczni konsultanci niedawno dzwonili do mieszkańców województwa podając się za przedstawicieli programu „Zdrowe Śląskie” i proponując między innymi zakup pulsoksymetru. Urząd Wojewódzki poinformował, że nie prowadził wówczas takich działań, a telefony to sprawka oszustów.

Warto więc zachować czujność i nigdy, bez wcześniejszej weryfikacji informacji nie przekazywać środków podejrzanym instytucjom i osobom podającym się za urzędników czy funkcjonariuszy.

 

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content