play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nie jeden, czy dwa, ale cała wataha. Wilki w świerklanieckich lasach

today3 marca 2021

Background

Wilki bytują w lasach w okolicy Świerklańca. I nie są to pojedyncze osobniki, ale cała wataha. Potwierdzają to leśnicy. Wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla ludzi, ale dla zwierząt domowych i gospodarskich owszem.

Już nie tylko jeden czy dwa osobniki, ale cała wataha wilków widywana jest w lasach Nadleśnictwa Świerklaniec. Leśnicy uspakajają – wilki nie powinny stanowić zagrożenia dla ludzi, co innego dla zwierząt. W szczególności jeleni czy saren, ale zdarzają się również ataki na zwierzęta gospodarskie

– Coraz częściej służba leśna dostarcza informacji o tym, że widziała wilki, a grupa myśliwych, która przebywa w drzewostanach leśnych w godzinach nocnych informuje nas, że jest świadkiem polowań watahy wilków. Dotarła do nas również informacja mieszkańców jednej z wiosek, która graniczy z naszym lasem, że  wilki są widywane w obrębie ich zabudowań gospodarczych – mówi reporterowi Radia Piekary Wojciech Kubica z Nadleśnictwa Świerklaniec.

Specjaliści podkreślają, że wilki nie są groźne dla człowieka, wręcz stronią od ludzi.

– Wilk raczej będzie unikał kontaktu z nami, ale może dojść do takiej sytuacji, kiedy to spotkamy wilka na jakiejś wizurze leśnej, drodze leśnej, czy polanie. Wilk z pewnością nie jest zainteresowany polowaniem na człowieka. Niemniej jednak starajmy się unikać jakiegokolwiek bliższego kontaktu, nie tylko z wilkiem, ale też z każdym dzikim zwierzęciem bytującym w lesie –  dodaje w rozmowie z Radiem Piekary Wojciech Kubica.

Ostrożności nigdy za wiele. Co udowadnia chociażby ostatnie zdarzenie z Brzozowa w województwie podkarpackim. Tam dwóch mężczyzn pracujących w lesie zostało zaatakowanych przez wilki, które nie bały się ani człowieka, ani włączonej piły spalinowej.

 

/Fot. Zdjęcie poglądowe/

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content