play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nie jedź pod prąd! Powstają nowe tablice ostrzegawcze na drogach

today27 lipca 2021

Background

Mają być bardzo widoczne i skutecznie ostrzegać. Na polskich drogach powoli pojawiają się nowe tablice informacyjne, które pomogą w uniknięciu jazdy pod prąd na najważniejszych trasach, czyli ekspresówkach i autostradach. Nowe rozwiązanie wprowadza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

– Objęte działania bazują na rozwiązaniach stosowanych w Austrii, Niemczech, czy Chorwacji. Charakterystyczne żółte, duże tablice z napisem STOP ZŁY KIERUNEK i symbolem dłoni, z umieszczonym na niej piktogramem zakazu wjazdu. Ustawiono je już na drogach S3 oraz S19. A także na autostradzie A4, w województwie opolskim oraz podkarpackim. Tablice te nie są znakiem drogowym, natomiast mają być wzmocnieniem dla już obowiązującej organizacji ruchu – tłumaczy Dorota Marzyńska-Kotas z katowickiego oddziału generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Jazda pod prąd na trasach szybkiego ruchu nie zdarza się często, ale może być tragiczna w skutkach.

– Oczywiście to sporadyczne sytuacje na naszych drogach, jednakże sytuacje, które mrożą krew w żyłach, które zawsze mogą zakończyć się bardzo nieszczęśliwie. Pamiętajmy o tym, że zderzenie czołowe pojazdu to, z których może dojść do największych, nie tylko uszkodzeń pojazdów, ale też obrażeń osób, często kończy się na drogach tych szybkiego ruchu. Gdzie rzeczywiście jedzie się bardzo szybko. Przy dużej sile uderzenia, może się to zakończyć tragicznie – potwierdza Tomasz Bratek z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji.

Tablice ostrzegające przed jazdą pod prąd mają się na Śląsku pojawić do końca września.

 

Fot: Facebook/Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad-

 

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content