play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Nie tylko COVID… Ratownicy medyczni pracują bez wytchnienia

today1 kwietnia 2021

Background

System ochrony zdrowia w Polsce jest na skraju wytrzymałości. Ratownicy medyczni mierzą się nie tylko z pandemią, ale też ze wszystkimi dotychczas występującymi chorobami i zagrożeniami, które wymagają ich interwencji.

Praca bez wytchnienia

Pracują bez snu, są obciążeni, a pacjentów cały czas przybywa. Mowa o ratownikach medycznych, którzy w dobie pandemii koronawirusa są na wagę zdrowia i życia. Właśnie dlatego dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach, apeluje do mieszkańców, by jak najszybciej zgłaszali się do lekarza:

– Wtedy, kiedy odczuwa pierwsze objawy i symptomy: ból gardła, temperatura, złe samopoczucie, bóle mięśni, bóle pleców, biegunka, wymioty – tych objawów na chwilę obecną jest bardzo dużo.

Niestety dzisiejsze statystyki ponownie są alarmujące. To ponad 35 tysięcy zakażeń w całej Polsce, z czego blisko 6 tysięcy na Śląsku.

Szkolenia w zakresie szczepień ochronnych

700 medyków przejdzie kurs teoretyczny organizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Dodatkowe kompetencje zyskają fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni. Po zaliczeniu części praktycznej medycy będą mogli podawać szczepionkę przeciw COVID-19. A co za tym idzie być wsparciem przy szybszej realizacji narodowego programu szczepień. Jak zaznaczają władze uczelni niewykluczone że chętnych będzie więcej. Zapisy wciąż są otwarte.

Nie tylko COVID…

COVID-19 nie jest jedyną chorobą, z którą mierzą się ludzie. Ratownicy szkolą się w zakresie różnych działań także w pandemii. Ci z województwa śląskiego znaleźli się w gronie wykładowców ogólnopolskiej kampanii „Be fast. Utrata czasu to utrata mózgu”, która jest skierowana do pracowników medycznych. Na zorganizowane przez nich szkolenie e-learningowe zapisało się blisko tysiąc osób:

– Nasze oczekiwania w stosunku do zainteresowania zostały zdecydowanie przekroczone. Chcieliśmy zorganizować dla kilkudziesięciu ratowników, lekarzy, bądź pielęgniarek takie szkolenie dotyczące dobrych praktyk postępowania w udarze mózgu, a okazało się, że na obecna chwilę zapisało się 800 medyków – mówi Radiu Piekary kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Michał Kucap.

A od kolegów ze Śląska inni ratownicy mogą dowiedzieć się m.in. jak rozbudowana jest w naszym regionie sieć oddziałów udarowych, gdzie wykonywana jest tromboliza i trombektomia albo jak funkcjonuje bezpośredni kontakt ratowników z oddziałami udarowymi z pominięciem SOR-ów czy izb przyjęć, żeby pacjent nie tracił czasu na oczekiwanie w kolejce, na przykład na badania tomografem komputerowym.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content