play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nie wysiadając z auta przebadasz się na obecność koronawirusa!

today18 kwietnia 2020

Background

Nie wysiadając z auta przebadasz się na obecność koronawirusa! Pierwszy w województwie śląskim punkt pobrań próbek na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla osób prywatnych,  typu „drive-thru” uruchamia Laboratorium Genetyczne Gyncentrum.  Jednostka akredytowana przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, uruchomi punkt pobrań dla osób prywatnych, na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego.

Nie wysiadając z auta przebadasz się na obecność koronawirusa. Osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem, nie wykazującym objawów choroby, będą pobierane próbki do badań bez konieczności wysiadania z samochodu. Wymaz z nosogardzieli pobierany będzie przez przeszkolony personel medyczny przy zachowaniu wszelkich procedur epidemiologicznych. Następnie próbka trafi do pracowni wirusologii Laboratorium Genetycznego Gyncentrum i zostanie poddana testom molekularnym. Aby skorzystać z tej formy badania Pacjenci muszą w pierwszej kolejności wypełnić formularz online na stronie internetowej Gyncentrum i zgłosić się na pobranie wymazu w wyznaczonym przez konsultanta terminie. Wyniki badań przesyłane będą drogą mailową.

Osoby, które podejrzewają, że mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi i nie mają objawów chorobowych mogą się do nas zgłosić. Diagnozując nosicieli koronawirusa, którzy przebywają w przestrzeni publicznej i nieświadomie zarażają innych, możemy ograniczyć niekontrolowane rozprzestrzenianie się epidemii w naszym regionie – podkreśla dr n.med. Anna Bednarska – Czerwińska, dyrektor ds. medycznych Gyncentrum.

Od przyszłego tygodnia działać będzie kolejny punkt pobrań typu drive-thru Laboratorium Genetycznego Gyncentrum przy centrum handlowym Libero w Katowicach.

Laboratorium Gyncentrum to jedno za najnowocześniejszych laboratoriów genetycznych w regionie. Dysponuje specjalistyczną wiedzą, wykwalifikowanymi diagnostami laboratoryjnymi oraz nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu aktywnie włącza się w diagnostykę infekcji wirusem SARS-CoV-2. Jako laboratorium akredytowane przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywana testów genetycznych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonuje testy na zlecenie stacji sanitarno – epidemiologicznych i szpitali.

Pacjenci poddani kwarantannie domowej, nadzorowi epidemiologicznemu oraz manifestujący objawy zakażeniem koronawirusem (wysoka gorączka, kaszel, duszności) powinni w pierwszej kolejności skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno – epidemiologiczną i postępować zgodnie z jej rekomendacjami.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content