play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz

today15 listopada 2019

Background

Nie żyje arcybiskup senior Juliusz Paetz. W wieku 84 lat zmarł metropolita poznański, który kierował diecezją od lat 60-tych. Jego pogrzeb odbędzie się w katedrze poznańskiej. Duchowny zrezygnował ze swojego stanowisku po tym, jak pojawiły się oskarżenia o molestowaniu kleryków w poznańskim seminarium. Arcybiskup nie przyznał się do zarzutów.

Pogrzeb metropolity poznańskiego odbędzie się w formie ściśle prywatnej. Jak podała archidiecezja poznańska „Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego”.

Duchowny w 2002 roku został oskarżony o molestowanie kleryków i księży. Grupa księży z archidiecezji broniła ówczesnego biskupa. Obecny metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski zbierał wtedy podpisy wśród księży dziekanów, którzy mieli uznać, że to „oszczerstwa i atak na Kościół”. Juliusz Paetz do stawianych mu zarzutów nigdy się nie przyznał, ale zrezygnował z pełnionej ówcześnie funkcji.

Zgodnie z decyzją Watykanu księdzu zakazano udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content