play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Nie żyje Franciszek Pieczka. Aktor zmarł wieku 94 lat

today23 września 2022

Background

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka – jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów. Urodził  się na Śląsku.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie uzyskał w 1954 roku.

Aktor teatralny, filmowy, serialowy

Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów m.in. Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Zagrał też w ponad stu filmach, jednak największą popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

W pamięci widzów zapisał się także kreacjami w obrazach: „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. W ostatnich latach publiczność oglądała Pieczkę w roli Stacha Japycza w serialu telewizyjnym „Ranczo”.

Kawaler Orderu Orła Białego

W 2011 roku Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia.
W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

Zmarł dziś, 23 września w Warszawie. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content