play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Nie żyje Jan Lityński. Były działacz „Solidarności” zginął ratując psa

today22 lutego 2021

Background

Nie żyje Jan Lityński. Były działacz „Solidarności” i poseł, miał 75 lat. Zginął, ratując psa tonącego w kipieli wodnej.

Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r. Organizował zbieranie podpisów pod listem w obronie Adama Michnika, brał udział w demonstracji przeciwko zdjęciu „Dziadów” z repertuaru Teatru Narodowego.

Został wtedy skazany na 2,5 roku więzienia i relegowany z uczelni. Pod koniec lat 70. został członkiem KORu. W 1980 r. został doradcą władz NSZZ „Solidarność” – w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu kontraktowego z woj. wałbrzyskiego. Posłem pozostawał do 2001 r.

Jan Lityński został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

Do wypadku , w którym zginął Jan Lityński miało dojść nad Narwią. Lityński prawdopodobnie chciał uratować swojego psa, który ześliznął się do wody. Załamał się pod nim lód.

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content