play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nie żyje Kazimierz Kutz. Wielki, śląski reżyser miał 89 lat

today18 grudnia 2018

Background

Smutna wiadomość dla świata kultury. Nie żyje Kazimierz Kutz. Znany i ceniony reżyser – twórca „tryptyku śląskiego” miał 89 lat. Zawdzięczamy mu wiele ważnych obrazów w historii polskiej kinematografii.

 

Nie żyje Kazimierz Kutz – słynny reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, w pewnym okresie swojego życia również polityk. Zmarł w wieku 89 lat. Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych. Często opowiadał o życiu mieszkańców rodzinnego Górnego Śląska. Powszechne uznanie przyniósł mu zrealizowany w latach 60. i 70. ubiegłego wieku tak zwany tryptyk śląski obrazy: “Sól ziemi czarnej”, “Perła w koronie” i “Paciorki jednego różańca”.

  • cover play_arrow

    Nie żyje Kazimierz Kutz. Wielki, śląski reżyser miał 89 lat Andrzej Zazgórnik

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku w Szopienicach. Był synem Franciszka Kuca, kolejarza i powstańca śląskiego. Ukończył liceum w Mysłowicach, następnie reżyserię w łódzkiej filmówce. Karierę rozpoczynał jako asystent Andrzeja Wajdy, któremu pomagał przy realizacji “Pokolenia’. Zadebiutował w wieku 30 lat, wojennym “Krzyżem Walecznych”. Podczas Stanu Wojennego internowany z powodu “utrzymywania kontaktów z działaczami antysocjalistycznymi”. Zrezygnował ze stanowiska głównego reżysera Ośrodka TV Katowice w proteście przeciwko masakrze górników w kopalni “Wujek”. Na temat pacyfikacji kopalni nakręcił głośny film: “Śmierć jak kromka chleba”.

Smutną wiadomość dotyczącą odejścia wielkiego reżysera i Ślązaka komentują w mediach społecznościowych przedstawiciele różnych środowisk. Informację opublikował między innymi krytyk filmowy Tomasz Raczek:

Do smutnej wiadomości o śmierci wielkiego reżysera odnieśli się również przedstawiciele świata polityki:

Informację dotyczącą odejścia wielkiego twórcy potwierdziła żona reżysera Iwona Świętochowska-Kutz. Syn śląskiej ziemi przez kilka ostatnich tygodni swego życia zmagał się z poważną chorobą. Pieniądze na leczenie mistrza zbierała fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.

 

Fot. wikipedia.pl

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content