play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Nie żyje książę Karol Stefan Habsburg. Miał 96 lat

today21 czerwca 2018

Background

Książę Karol Stefan Habsburg – potomek Karola Olbrachta Habsburga i księżnej Alicji Ankarcrony – nie żyje. Był ostatnim męskim potomkiem linii Habsburgów w Polsce, dziedzicem dóbr żywieckich i honorowym obywatelem Żywca. Zmarł w Sztokholmie w wieku 96 lat.

Informację o śmierci sędziwego arystokraty, którego ród przyczynił się do dynamicznego rozwoju Żywca podał burmistrz tej miejscowości, Antoni Szlagor.  -Był wielkim przyjacielem naszego miasta, stale zatroskanym o jego los i żywo interesującym się tym, co dzieje się w Żywcu. Cześć jego pamięci! – powiedział. Informacje o bardzo złym stanie zdrowia szlachcica pojawiły się we wtorek. Karol Stefan trafił do szpitala. -Jeszcze dziś rano modliliśmy się o jego powrót do zdrowia w żywieckiej konkatedrze. Niestety, wieczorem nadeszła smutna wiadomość– powiedział Szlagor. Włodarz miasta zapewnił, że delegacja złożona z mieszkańców Żywca weźmie udział w organizowanym w Szwecji pogrzebie księcia.

Karol Stefan Habsburg urodził się 29 października 1921 r. w Balicach koło Krakowa. Był synem ostatnich właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony, szwedzkiej księżnej Alicji Ankarcrony. Całe dzieciństwo spędził w Żywcu. W 1951 r. wraz z matką i siostrami Marią Krystyną oraz Renatą opuścił Polskę i wyjechał na pogrzeb ojca do Szwecji. Tam osiadł na stałe.

 

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content