play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Nie żyje Vincent Lambert. Lekarze wstrzymali czynności podtrzymujące go przy życiu

today11 lipca 2019

Background

Zgodnie z decyzją Sądu Kasacyjnego, 3 lipca przerwano czynności podtrzymujące Vincenta Lamberta przy życiu. Dziś rano, rodzina poinformowała o jego śmierci.

Historią Vincenta Lamberta żył cały świat. W wyniku wypadku drogowego z 2008 roku mężczyzna pozostawał w stanie wegetatywnym. Jego rodzina rozpoczęła sądową wojnę, w wyniku której miał zapaść wyrok, co dalej z mężczyzną. Jego żona wraz z sześciorgiem sióstr i braci mężczyzny występowała o odcięcie aparatury podtrzymującej życie, przeciwni byli rodzice.

Sprawa trafiła do sądów wszystkich instancji zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Była również przedstawiana między innymi na forum ONZ. Według rodziców ich syn był niepełnosprawny, jednak sąd orzekł, że mężczyzna się nie przebudzi.

Ostatecznie rodzice zaakceptowali decyzję Sądu Kasacyjnego publikując w poniedziałek list otwarty. Lekarze 3 lipca zaprzestali czynności podtrzymujących Vincenta przy życiu. Mężczyzna zmarł w wieku 42 lat.

Jego przypadek stworzył podziały nie tylko w rodzinie, ale także we francuskim, a później międzynarodowym, społeczeństwie. Ludzie dyskutowali o kwestiach samobójstw i eutanazji.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content