play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Aktor związany z Gliwicami zmarł w wieku 78 lat

today19 października 2020

Background

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Aktor związany z Gliwicami zmarł w wieku 78 lat. Był jednym z najlepszych polskich aktorów, stworzył niezapomniane kreacje. W wieku 78 lat zmarł Wojciech Pszoniak. Fani kina pamiętają jego niezapomniane role Moryca Welta w 'Ziemi obiecanej’ Andrzeja Wajdy na podstawie wielkiej powieści Władysława Reymonta. U Wajdy gał także 'Korczaka’, w roli Stańczyka i Dziennikarza pojawił się w 'Weselu’, w Robespierre’a wcielił się w 'Dantonie’. Z kolei u Jerzego Kawalerowicza zagrał w 'Austerii’. Grał także na najważniejszych polskich scenach teatralnych.

Dorastał w Gliwicach. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, w średniej szkole muzycznej w Bytomiu uczył się gry na oboju, udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach (w 1961 założył kabaret „Czerwona Żyrafa”).

W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974–1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Od lat 90. występował zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content