play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Niebawem parkingowe zmiany w Katowicach

today24 marca 2021

Background

Ujednolicenie stawek i abonamenty dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach – to główne zapisy tego projektu wprowadzającego zmiany w strefie płatnego parkowania. Będzie głosowany podczas kwietniowej sesji Rady Miasta.

– Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tysiące pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut, mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa, I dodaje: – Z drugiej strony, osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej. Projekt uchwały to pierwszy krok we wdrażaniu przez Miasto nowej polityki parkingowej, mówi prezydent Krupa.

Mieszkańcy Katowic będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Główne zmiany:

Ujednolicenie stawek opłat w Podstrefach „Śródmieście” i „Ceglana-Wita Stwosza”: pierwsza godzina 3 zł, druga godzina 3,6 zł, trzecia godzina 4,2 zł, każda kolejna godzina 3 zł.

Wprowadzenie abonamentów: miesięcznego oraz kwartalnego dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach.

Podwyżka wysokości opłaty dodatkowej wraz z uzależnieniem jej wysokości od terminu zapłaty – 200 zł (obecnie 50zł).

Odstąpienie od wydawania druków: „karty mieszkańca”, „karty parkingowej” dla przedsiębiorców, „karty pojazdu hybrydowego”, „karty pojazdu współdzielonego”, imiennego identyfikatora parkingowego. Możliwość ich zastąpienia zapisami w systemie informatycznym MZUiM oraz kontroli za pomocą urządzeń mobilnych.

W związku ze zrealizowaną modernizacją techniczną systemu poboru opłat, możliwe jest realizowanie płatności za parkowanie kartą lub gotówką a także za pomocą aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Pango, moBilet, ePark.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content