play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Niebezpieczne warunki w górach. Akcja ratunkowa GOPR ZDJĘCIA

today24 lutego 2020

Background

Niebezpieczne warunki w górach. Akcja ratunkowa GOPR. W sobotę wieczorem ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odebrali zgłoszenie o turystach, którzy potrzebują pomocy w zejściu. Pięć osób ukryło się w uszkodzonym szałasie na Hali Radziechowskiej.

Jak czytamy w komunikacie GOPR, akcja ratunkowa rozpoczęła się o godzinie 18:15, kiedy ratownicy z CSR Szczyrk przyjęli zgłoszenie od turysty, który wraz z 5 osobami szedł z Węgierskiej Górki do Przysłopu pod Baranią Górą. Jeden z uczestników wycieczki opadł z sił, wyczerpany i wychłodzony, w przemoczonym ubraniu i obuwiu, nie był w stanie kontynuować wycieczki.

Turyści zdecydowali się zatrzymać w częściowo zniszczonym szałasie na Hali Radziechowskiej i poprosili o pomoc. We wskazane miejsce na nartach i quadem udało się dwóch ratowników znajdujących się w rejonie działań. Z Centrali wyjechał zespół ratowników (samochód terenowy + quad na gąsienicach) oraz ze względu na dużą ilość śniegu w rej. Hali Radziechowskiej ratownik ze skuterem.

Już o godzinie 19:35 ratownicy dotarli do grupy turystów. W wyniku mocnego wiatru i braku ruchu wychłodzeniu uległy dwie kolejne osoby, które wymagały ewakuacji. Trzy pozostałe osoby, nadal mobilne, poprosiły o pomoc w sprowadzeniu, gdyż w tych warunkach nie byłyby w stanie dotrzeć do schroniska. Po ogrzaniu poszkodowanych, ratownicy rozpoczęli ewakuację do Ostrego, a następnie do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku. Działanie ratunkowe zakończono o godz. 22:00.

 

źródło: GOPR Beskidy

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content