play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Niedzielski: Planowe zabiegi wrócą do szpitali. Koniec rekomendacji

today26 kwietnia 2021

Background

Planowe zabiegi wrócą do szpitali. Poinformował o tym w czasie spotkania z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski. To koniec rekomendacji, aby w związku z sytuacją epidemiczną nie wykonywać zabiegów, które nie są konieczne dla ratowania życia.

Minister Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia, przyznał dzisiaj, że w czasie pandemii COVID-19 doszło do zaniedbań w obszarze systemu ochrony zdrowia. To właśnie ma wpływ na zwiększone liczby zgonów w czasie trwania epidemii.

Teraz zakończyła się rekomendacja NFZ i Ministerstwa Zdrowia, w myśl której zawieszone były planowe zabiegi i operacje w szpitalach. Taki stan trwał w naszym kraju od 9 marca 2021 roku. Planowo nie odbywały się wszczepienia endoprotez, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii.

– W kolejnych 2 tygodni przywrócimy do systemu opieki zdrowotnej 10 tysięcy łóżek, które dotychczas przeznaczone były dla chorych na COVID – mówił szef resortu zdrowia i dodał- Najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem, tak jak zajmowaliśmy się nim w czasie przed pandemią.

Równocześnie minister zdrowia zapowiedział, że już powstaje program profilaktyki postcovidowej, czyli rehabilitacji dla osób, które wyzdrowiały po zakażeniu SARS-CoV-2, a ich zdrowie nie wróciło do kondycji sprzed infekcji. Często pacjenci maja problemy z wydolnością oddechową i kondycją fizyczną.

– Mamy nowe rozwiązania potrzebne do rehabilitacji postcovidowej. Będzie ona powszechnie dostępna. Najczęstszym skutkiem przebycia zakażenia jest utrata wydolności oddechowej – mówił minister Niedzielski, dodając, że ruszają rejestracje uzdrowisk do programu rehabilitacji  – Chcemy wykorzystać sieć uzdrowisk w całym kraju, wszystkie chętne uzdrowiska, które spełniają niewygórowane warunki, będą po zgłoszeniu do NFZ mogły świadczyć taki program. 

Zdaniem ministra zdrowia III fala COVID-19 jest słabnąca. Apogeum liczby zachorowań, hospitalizacji czy zgonów mamy już za sobą.

Fot. KPMR/transmisja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content