play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nielegalna krajalnia tytoniu na śląsku. Zatrzymano 3 osoby

today9 października 2020

Background

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa zlikwidowała krajalnię tytoniu na terenie powiatu kłobuckiego i magazyn z nielegalnym alkoholem w Bytomiu. Do magazynów KAS trafiły m.in. nielegalne wyroby akcyzowe o wartości prawie 3 milionów złotych.

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wykryli miejsce, z którego prowadzona jest dystrybucja nielegalnych wyrobów tytoniowych. W halach magazynowych działała nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku zatrzymano 3 mężczyzn.

KAS zabezpieczyła blisko 180 worków z tytoniem do palenia i odpadem tytoniowym, 23 kartony z suszem tytoniowym. Zabezpieczono także profesjonalną linię produkcyjną do suszenia i cięcia tytoniu, wagi, wózki, pojemniki wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także samochody (dwa ciężarowe i jeden osobowy) i telefony komórkowe.

W tej samej sprawie śląska KAS zabezpieczyła dodatkowo prawie 200 kg tytoniu do palenia. Nielegalne wyroby zostały wykryte w samochodzie osobowym i hali magazynowej na terenie Bytomia. Właścicielem nielegalnych wyrobów okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego. W hali magazynowej znajdowało się jeszcze ponad 2,2 tys. szt. butelek z etykietami alkoholu znanej marki, 50 tys. szt. nakrętek oraz tysiące złożonych opakowań paczek papierosów, taśmociąg do linii produkcyjnej, urządzenia do nabijania gilz papierosowych oraz nalewak do rozlewu alkoholu.

Łącznie do magazynów śląskiej KAS trafiły nielegalne wyroby tytoniowe i alkohol o wartości przekraczającej 2,8 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonych towarów akcyzowych oszacowano na blisko 5,6 mln zł.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz przestępstw wynikających z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poprowadzi śląska KAS.

Źródło: KAS 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content