play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Niemożliwy smród w Chorzowie! Co na to władze miasta?

today6 sierpnia 2020

Background

Niemożliwy smród w Chorzowie! Co na to władze miasta? Śmierdzący problem nie pozwala normalnie funkcjonować mieszkańcom Maciejkowic i Chorzowa Starego. Śmierdzi, bo spółka CEZ Chorzów zrobiła większe zapasy biomasy. Problem w tym, że jest ona niewłaściwie przechowywana. Władze miasta domagają się od spółki hermetyzacji mokrej biomasy. Jej odór od roku zatruwa życie mieszkańców chorzowskich dzielnic. 

Niemożliwy smród w Chorzowie! Co na to władze miasta? Od jakiegoś czasu elektrownia spala razem z węglem biomasę. Dopóki biomasa była sucha, nie było z tym problemu. Problem zaczął się wtedy, kiedy zakład zaczął spalać mokrą biomasę- wytłoczki buraczane i jabłczane itp. Problem leży w sposobie składowania i przechowywania tej biomasy. Chodzi nam o to, by CEZ zmienił sposób składowania tych odpadów– mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Prośby i nakazy kierowane w kierunku elektrociepłowni CEZ Chorzów nie pomagają. Z każdym dniem smród narasta, czujemy się jak na wysypisku śmieci. Śmierdzi na okrągło, nie da się spać. Po deszczach jest to szczególnie odczuwalne. Cały czas mamy muszki w domach, nie da się po prostu żyć – żalą się reporterce Radia Piekary mieszkańcy Chorzowa.

Władze Chorzowa interwencję podjęły już rok temu. Wówczas prezes CEZ-u polecił nam modlitwę o dobra pogodę. Po roku od tego spotkania żaden cud się nie wydarzył bo w dalszym ciągu śmierdzi. Od dłuższego czasu prosimy CEZ, żeby dokonał procesu hermetyzacji, by te składowiska miały charakter zamknięty. Poruszymy niebo i ziemię, żeby zakład do tego zmusić. Zrobimy to wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska– mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że sytuacja się zmieni. Magazyny biomasy na dzierżawionych terenach mają zostać zlikwidowane.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content