play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nieoczekiwana zamiana miejsc. Nigeryjczyk zdawał egzamin za swojego rodaka

today13 maja 2021

Background

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili efektywne działania kontrolno-weryfikacyjne na uczelniach wyższych w Katowicach, Bielsku-Białej oraz Opolu.

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali obywatela Nigerii, który usiłował wprowadzić w błąd urzędników państwowych, w celu uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu z języka polskiego wraz z certyfikatem dla innego Nigeryjczyka. Mężczyzna stawił się na jednej z katowickich uczelni, aby w imieniu innego obywatela Nigerii w zamian za otrzymaną od niego opłatę, złożyć egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną. W tym celu posłużył się sfałszowanym nigeryjskim dokumentem paszportowym, w którym figurował jego wizerunek oraz dane jego znajomego.

charset=Ascii

Po zatrzymaniu obcokrajowiec został doprowadzony do Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, gdzie przedstawiono mu zarzuty posłużenia się jako własnym i autentycznym sfałszowanym paszportem nigeryjskim stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz zarzuty innych powiązanych z tym zdarzeniem przestępstw. Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia przedstawionego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia. Popełniony proceder zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

W związku z tym, że Nigeryjczyk posiada polską kartę pobytu, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Katowicach – Południe, do czasu zakończenia toczącego się postępowania, zastosował wobec niego wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Źródło/fot. Śląski Oddział Straży Granicznej 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content