play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nietypowy apel RCKiK do śląskich krwiodawców. Zwykle jest odwrotnie

today10 marca 2021

Background

Zwykle apelują o wizytę, teraz proszą o jej przełożenie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach kieruje do swoich dawców apel o to, by przenieśli swoje plany oddawania krwi na nieco późniejszy termin.

Krwi w ostatnim czasie oddano sporo, a zapotrzebowanie na nią nie jest duże. To przyczyny zwiększenia się stanów magazynowych krwi w RCKIK w Katowicach. Teraz, kiedy NFZ rekomenduje wstrzymanie planowych zabiegów w związku z zabezpieczaniem miejsc szpitalnych dla chorych na COVID-19, zapotrzebowanie na krew zmaleje jeszcze bardziej.

Jak czytamy na stronie internetowej RCKIK w Katowicach „Dzięki bardzo dużej ofiarności Dawców posiadamy już bardzo wysokie zapasy krwi. Musimy także pamiętać, że krew ma swój termin ważności, którego nie da się zmienić. Dlatego w związku z narastającymi zapasami krwi prosimy Was o przełożenie wizyt w naszych punktach stacjonarnych i mobilnych.

Centrum apeluje także do krwiodawców, aby ci śledzili stany magazynowe, które da się sprawdzić na stronie internetowej oraz oczekiwali na powiadomienia o brakach krwi z którejś z poszczególnych jej grup.

W ostatnim czasie szczególnie ważne jest oddawanie krwi przez ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe mogą oddać krew do pozyskania osocza, które jest przydatne do leczenia chorych na COVID-19.

Fot. Facebook/Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content