play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

NIK: Powiązania górnictwa i energetyki utrudniają decyzje o zakupie węgla

today9 listopada 2020

Background

Było dobrze, ale po spadku cen węgla sytuacja stała się niepewna. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę ceny surowca i wpływ tego czynnika na import węgla o raz stabilność energetyczną kraju.

– Dwa i trzy lata temu poziom kosztów produkcji energii był racjonalny – tłumaczy Anna Matusiak – Rześniowiceka, rzeczniczka NIK:

-Zaopatrzenie producentów energii elektrycznej w węgiel kamienny pochodzący w olbrzymiej większości ze źródeł krajowych przyczyniało się do racjonalnego poziomu kosztów produkcji energii i zapewniało jej ciągłość. Jednak obecnie po dużych spadkach cen węgla na rynku międzynarodowym powiązania kapitałowe pomiędzy energetyką a górnictwem utrudniają producentom energii decyzję o zakupie tańszego węgla z importu. Zakup taniego importowanego węgla z jednej strony może obniżyć koszty funkcjonowania a z drugiej negatywnie wpłynąć na perspektywę zwrotu środków zainwestowanych wcześniej przez energetykę w krajowy sektor węgla. – 

Raport Najwyższej Izby Kontroli nie obejmuje ubiegłego roku, kiedy najwięcej działo się w sektorze górnictwa, ale jak jak zaznacza prezes NIK Marian Banaś, nie umknęło to uwadze Izby:

-W raporcie nie mogliśmy nie zauważyć szybkiego wzrostu importu węgla. Spadek cen na rynkach światowych utrwalił trendy spadku produkcji i sprzedaży węgla krajowego. Pod koniec 2019 roku węgiel importowany był tańszy o 20 a nawet 40% od polskiego. Wysoka cena węgla z polskich kopalń oraz zmiany kierunku światowej polityki energetycznej to ryzyko wzrostu cen energii elektrycznej a w dalszej perspektywie pogorszenia konkurencyjności polskiej gospodarki. Z kolei duże różnice pomiędzy cenami energii elektrycznej w Polsce w Europie rodzą ryzyko nadmiernego importu energii.-

Najwyższa Izba Kontroli sformułowała wniosek do Ministra Aktywów Państwowych o dokonanie pogłębionej analizy optymalnego modelu zaopatrzenia polskich producentów energii elektrycznej w węgiel kamienny.

/ zdjęcie poglądowe

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content