play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Noc Muzeów w województwie śląskim

today14 maja 2022

Background

Noc Muzeów to znakomita okazja, by zobaczyć różnorodne ekspozycje i oddać się zwiedzaniu. Jakie propozycje przygotowały wybrane instytucje działające na terenie naszego regionu? Przedstawiamy nasz subiektywny przegląd.

Wystawy obrazów, spotkania z pracownikami instytucji kultury, zwiedzanie schronów wojskowych, spotkania z muzyką – to i wiele więcej przygotowano dla miłośników kultury. Przybliżamy niektóre propozycje.

Noc Muzeów w Muzeum Śląskim

W budynku głównym Muzeum Śląskiego dostępne są wszystkie wystawy główne oraz wystawy czasowe, wśród których znaleźć można tę przedstawiającą malarstwo Andrzeja Gruszki. Chętni będą mogli porozmawiać także z dyżurującymi muzealnikami, aby zapytać ich o wybrane dzieła czy podyskutować o sztuce. Ponadto koncert Muzealnego Chóru Społecznego czy wieczór poezji romantycznej. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl.

Muzeum Górnośląskie zaprasza na zwiedzanie

Jeśli ktoś zamiast Katowic woli odwiedzić Bytom, również znajdzie szereg ciekawych propozycji. Jedną z nich przygotowało Muzeum Górnośląskie. Będzie można posłuchać opowieści o wspólnocie rodzinnej i życiu codziennym na Śląsku, zobaczyć wystawę szkła artystycznego, czy zapoznać się z obrazami Pawła Wróbla. Ponadto kiermasz ukraiński i  minirecital ukraińskiego pianisty Bohdana Krywopusta. Szczegóły na www.muzeum.bytom.pl. Co jeszcze będzie działo się na terenie miasta?

-Pałac w Miechowicach, parafia ewangelicka i schron w Miechowicach – te wszystkie miejsca znajdują się bardzo blisko siebie, w jednej dzielnicy i dlatego narodził się wspólny pomysł, by zrealizować wspólną noc muzeów. Już od godziny 17.00 będzie można zobaczyć wystawy poświęcone II wojnie światowej, Dom Matki Ewy, Ciszę Syjonu czy też kościół ewangelicki i zwiedzić Pałac Tiele-Wincklerów – mówi Tomasz Sanecki z bytomskiego magistratu.

Dodatkowo o 17.00 sprzed schronu wystartuje także Biegowa Noc Muzeów, czyli rekreacyjny bieg śladami miechowickiej historii.

Muzeum w Gliwicach zaprasza zwiedzających

Będzie można obejrzeć instalacje i pokazy przygotowane przez planetarium oraz Politechnikę Śląską. Nie zabraknie też wyjątkowych gości.

-Będziemy gościć Franciszka Wiganda – jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów w Polsce, pochodzącego z Tarnowskich Gór, który specjalizuje się w tworzeniu zegarów astronomicznych. Podczas Nocy Muzeów będzie można nie tylko porozmawiać z panem Franciszkiem i zobaczyć skonstruowane przez niego zegary, ale także obejrzeć całe instrumentarium zegarmistrzowskie oraz narzędzia, które wykorzystuje w pracy – mówi Ewa Chudyba z gliwickiego muzeum.

Pełna lista atrakcji na stronie internetowej www.muzeum.gliwice.pl. Co jeszcze będzie działo się w Gliwicach? Szczegóły opisane zostały TUTAJ.

Co przygotowano w Zabrzu?

Na jakie atrakcje możemy liczyć w czasie Nocy Muzeów w Zabrzu? Kopalnia Guido zaprasza na zwiedzanie jednego z chodników, a Sztolnia Królowa Luiza – na odwiedziny w parku maszyn i najdłuższy w Polsce podziemny spływ. Ciekawą propozycję przygotowało też DB Cargo Polska. Stojący na placu przy siedzibie firmy przy ulicy Wolności 337 stalowy kolos o nazwie Schenkuś ukaże swoje dawne oblicze. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 oraz 23:00.

Program Nocy Muzeów w Chorzowie

Przewodnicy będą oprowadzać chętnych po budynku Urzędu Miasta, aby opowiedzieć o znajdujących się tam witrażach. Będzie to nieco inne spojrzenie na budynek magistratu. Zwiedzanie wystaw w Muzeum Hutnictwa, podziemi byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko, zwiedzanie mobilnej galerii sztuki to niektóre propozycje przygotowane dla tych, którzy odwiedzą dziś Chorzów. Szczegóły opisano pod tym adresem.

Atrakcje dostępne są w wielu miejscach na mapie regionu. Warto zatem odwiedzić stronę internetową wybranej instytucji i przekonać się, co przygotowała dla swoich gości.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content