play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nowa atrakcja w katowickich nadleśnictwach. Powstają wrota do Pustyni Błędowskiej

today22 stycznia 2020

Background

Najpóźniej jesienią staną otworem wrota do pustyni w Małopolsce. Turyści dojadą do największego w Europie obszaru pustynnego nową trasą rowerową. Wszystko kosztem kilku milionów złotych, współpracy nadleśnictw Siewierz i Olkusz i projektowi pod nazwą „Wrota do Pustyni Błędowskiej”.

 

Mowa o drodze łączącej Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce, a trasa ma liczyć ok. 11 km. „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, to nazwa projektu, którego celem jest m.in. stworzenie trasy, łączącej się z kilkunastoma istniejącymi dziś szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi, by wymienić choćby ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż rzek Białej Przemszy i Białej, która również prowadzi na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze, ale z nieco innej strony i łączy się ze ścieżkami wytyczonymi w miejscowościach ościennych.

Etapy projektowy i uzgodnień terenowych zostały zakończone, po skompletowaniu dokumentów wiosną tego roku zaplanowano przetarg na wykonawcę drogi.

 

– Jesteśmy też po wstępnych rozmowach z prezydentem Dąbrowy Górniczej, który zadeklarował włączenie się miasta w ten projekt – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz. – Lasy Państwowe wydadzą na tę inwestycję kilka milionów złotych. Natomiast gmina zbuduje infrastrukturę parkingową, aby mieszkańcy mogli przyjechać nawet z odległych miast aglomeracji, zostawić samochód i ruszyć rowerami, z kijami bądź pieszo podziwiać największy w Europie obszar pustynny. Dziś trochę zapomniany, gdzieś na marginesie regionu, jednak o walorach krajobrazowo-turystycznych trudnych do przecenienia – podkreśla nadleśniczy.

 

Rozważane jest stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. Przy okazji będzie można podziwiać rosnące w pobliżu Lipy Dobieckie, pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370 – 390 lat.

Nowa trasa połączy dwa województwa – małopolskie ze śląskim, gdyż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje je zasięgiem. To umożliwiło pominięcie żmudnych międzywojewódzkich negocjacji, a ustalenia ograniczono jedynie do uzgodnień między dwoma jednostkami tej samej dyrekcji.

Po stronie województwa śląskiego, w Nadleśnictwie Siewierz, znajduje się obszar Pustyni Błędowskiej zalesiony w latach 50-60 ubiegłego wieku. Natomiast w Małopolsce, w Nadleśnictwie Olkusz, leży część wylesiona pustyni z punktami widokowymi, z których można podziwiać największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych.

Czasami można także zobaczyć widowiskowe ćwiczenia na pobliskim poligonie, gdzie skaczą spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Piasek zapewnia skoczkom komfort lądowania. W tym miejscu, zwanym przez żołnierzy „Polską Saharą” prowadzone były wspólne manewry polskich spadochroniarzy m.in. z oddziałami niemieckiej czy amerykańskimi załogami samolotów C-130 Hercules, należącymi do rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Z poligonu na pustyni korzystała też 33. Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza.

 

– Pierwotnie, głównym celem projektu, było stworzenie drogi w Nadleśnictwie Siewierz, aby sprawniej reagować w razie pożaru lasu. Nie mieliśmy komfortowego dojazdu do jednej z dużych powierzchni, co mogło skutkować sytuacjami kryzysowymi trudnymi do opanowania – mówi Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor RDLP w Katowicach. – Jednak wśród zadań Lasów Państwowych, zapisanych w ustawie o lasach, jest również udostępnianie ich dla ludności. Stąd pomysł zaproszenia na te tereny turystów i miłośników aktywnego wypoczynku – dodaje.

Źródło: lasy.gov.pl

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content