play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Nowa broń Politechniki Śląskiej do walki z koronawirusem

today17 kwietnia 2020

Background

Kolejne działania Politechniki Śląskiej w walce z koronawirusem. Były już przyłbice i brama odkażająca. Teraz naukowcy śląskiej uczelni produkują przejściówki do masek do nurkowania.

Naukowcy opracowali nowe zastosowanie maski do nurkowania. I zajmują się teraz produkcją przejściówek. Przejściówka to  element, który pozwala na połączenie maski do nurkowania z filtrem HEPA.  Tak przygotowana, wyposażona w taki filtr maska  może posłużyć  lekarzom w pracy. Naukowcy drukują go na drukarkach 3D. Jak mówią ta produkcja jest dosyć czasochłonna bo wyprodukowanie takiego elementu trwa ponad 4 godziny. Kilkadziesiąt sztuk to wydruk trwający ponad 48 godzin.

W prace zaangażowanych jest wielu naukowców z wydziałów Politechniki Śląskiej. Pierwsze egzemplarze tych przejściówek  zostały już przekazane placówkom medycznym. Za pośrednictwem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach nakład (blisko 800 sztuk) przejściówek, został przekazany też Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Naukowcy na tym nie poprzestają i zapowiadają, że już jest w przygotowaniu kolejny model przejściówki pasujący do innego rodzaju masek. Jak informują – pierwsze próby zostały już przeprowadzone i wypadły pomyślnie.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content