play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nowa instytucja uratuje tarnogórskie zabytki? Stowarzyszenie odpowiada

today15 lutego 2021

Background

Kolejny rozdział historii tarnogórskich obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Tym razem pojawił się pomysł utworzenia nowej instytucji kultury. Ma to pomóc w uratowaniu zabytków przed finansową katastrofą i odebraniem prestiżowego tytułu.

Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odpowiada Marszałkowi Województwa Śląskiego, Jakubowi Chełstowskiemu na propozycję utworzenia nowej instytucji kultury. Miałaby ona zarządzać zabytkami UNESCO. Pismo w tej sprawie wysłane zostanie jeszcze dziś.

– Nie chcemy, żeby to była wymiana pism pomiędzy naszym Stowarzyszeniem, a Urzędem Marszałkowskim. Chcemy naprawdę porozmawiać merytorycznie. Dojść do porozumienia z Urzędem Marszałkowskim.  Walne Zebranie dało nam zielone światło do dalszych rozmów – mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Stowarzyszenie odnosi się także do sposobu, w jaki Urząd Marszałkowski chce rozwiązać problemy tarnogórskich zabytków.

– Jest to dla nas nowość – nie znamy się na tworzeniu instytucji kultury, nie mamy w tym doświadczenia, więc liczymy na pomoc przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Sami tez opracowaliśmy pewne możliwości, które chcemy zaproponować jako alternatywę do przedyskutowania – dodaje Grzegorz Rudnicki.

Można zatem wysnuć wniosek, że stowarzyszenie nie mówi „nie” propozycji marszałka. Brane pod uwagę są jednak różne rozwiązania. Wszystko, ma związek z dramatyczną sytuacją finansową w jakiej znalazło się Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej po kilkumiesięcznej, spowodowanej pandemią, przerwie w udostępnianiu obiektów turystom.

Stowarzyszenie samodzielnie zarządza Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga – obiektami światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. Facebook/Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content