play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowa metoda leczenia złamań w gliwickiej „czwórce” zwiększy komfort pacjentów

today5 marca 2021

Background

Nowy sposób leczenia złamań w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Pręty śródszpikowe elastyczne – taką metodą do stabilizacji kończyny posłużyli się tamtejsi chirurdzy. Po raz pierwszy zastosowali ją u 14-latka który trafił do gliwickiej czwórki ze złamaną ręką.

Do Szpitala Miejskiego numer 4 w Gliwicach  14-letni Adam trafił po złamaniu ręki. Do urazu, jak mówi sam poszkodowany, doszło w wyniku niefortunnego upadku:

Wszedłem na taki murek i tam było coś… nie pamiętam dokładnie co ale poślizgnąłem się o to i spadłem. Upadłem na rękę i złamałem ją w dwóch miejscach.

Po przyjęciu nastolatka do szpitala lekarze zdecydowali na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania. Dzięki temu  chłopiec wróci do domu – nie z gipsem a z ortezą. Co różni te dwie metody leczenia tłumaczył nam ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w gliwickim szpitalu, dr Krzysztof Solecki:

-Pręty elastyczne, które zostały zastosowane, one mogą być usunięte po dłuższym okresie. W trakcie rehabilitacji, powrotu do aktywności dziecko jest zabezpieczone przez stabilizację. Różnica przede wszystkim jest dla dziecka w okresie pooperacyjnym. Można do minimum ograniczyć okres unieruchomienia i dziecko może szybciej podjąć pełną aktywność.

Ordynator podkreśla, że dotąd takich pacjentów jak Adam trzeba było odsyłać do specjalistycznych placówek. Teraz lekarze z „czwórki” mogą leczyć ich na miejscu.

zdjęcie: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content