play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowa stróżówka goprowców. Szybciej dotrą do poszkodowanych

today4 maja 2021

Background

Szybciej dotrą do potrzebujących. W majówkę ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymali nową weekendową stację ratunkową. Ta usytuowana jest w Wiśle Jaworniku i goprowcy będą tu stacjonować w sezonie letnim.

Wiele wypadków, długa lista telefonów z prośbą o pomoc. Stąd, dyżurujący w górach ratownicy na czas sezonu letniego będą stacjonować w jednym dodatkowym miejscu. Nową stróżówkę otwarto w majowy weekend w Wiśle- Jaworniku. Decyzję o jej utworzeniu podjął Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek – analizując statystyki wypadków z poprzednich lat.

GOPR dziękuje burmistrzowi

Jak zaznaczają ratownicy, utworzenie nowego miejsca nie byłoby możliwe bez pomocy gminy. „Dziękujemy Burmistrzowi Miasto Wisła Panu Tomaszowi Bujokowi za realną odpowiedź na nasze potrzeby i udostępnienie pomieszczenia w OSP Wisła Jawornik. Od 1 maja możemy w komfortowych warunkach pełnić tam dyżury. Dzięki temu, czas dotarcia do poszkodowanych ulegnie skróceniu, co bezpośrednio wpłynie na poprawę bezpieczeństwa turystów przebywających w tej części Beskidów!” – czytamy na profilu facebookowym GOPR Beskidy.

Nowe miejsce potrzebne

Daleko nie szukając, w środku majówki GOPRowcy pomagali turystce, która utknęła na Przełęczy Krowiarki pod Babią Górą. Kobieta doznała urazu nogi, była też wychłodzona. W rejon wypadku udał się zespół na quadzie, który na Górnym Płaju w okolicy Szerokiego Żlebu uległ awarii. Podjęto decyzję o wezwaniu wsparcia (ratowników Sekcji Babiogórskiej) oraz o dalszym przemieszczaniu się w kierunku poszkodowanej pieszo przez Perć Przyrodników.
O 12:00 3 ratowników dotarło na miejsce wypadku. Zaopatrzyli uraz kończyny dolnej oraz zabezpieczyli poszkodowaną przed dalszym wychłodzeniem. Chwilę później dołączyli kolejni ratownicy, zespół rozpoczął sprowadzanie poszkodowanej. O godz. 12:50 turystka została ewakuowana na Przełęcz Krowiarki i dalej przetransportowana do Zawoi Widły.
W wyprawie udział wzięło 11 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Działania zakończono o godz. 15:00 po przetransportowaniu na Markowe Szczawiny quada, który uległ awarii.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content