play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Nowa uczelnia powstaje na Śląsku! Będzie kształcić m.in. przyszłe pielęgniarki

today18 grudnia 2020

Background

Nowa publiczna uczelnia powstanie na Śląsku, dokładnie mowa o Państwowej Wyższej Szkole Medycznej w Rybniku. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany. Placówka będzie kształciła m.in. przyszłe pielęgniarki.

– To jest najwyższy poziom, jaki możemy stworzyć w regionie. Ciesze się, że taki kierunek będzie tutaj rozwijany, bo to zawód potrzebny i pokazał to ten rok – mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, któremu wtóruje Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Anna Janik.

– W najbliższych 3 latach odejdzie największa grupa zawodowa, a teraz odejdzie nam na emeryturę około 2 tysięcy pielegniarek, a w zawód wchodzi zaledwie 400 osób. Lukę, jaka powstanie, musimy szybko uzupełnić – zaznacza Janik.

Poza pielęgniarstwem uruchomione zostaną tam takie kierunki, jak kosmetologia i dietetyka.  Studia zaplanowano dla około 50 osób z każdego kierunku na roku,  z możliwością poszerzenia liczby studentów na każdym kierunku. Studia mają odbywać się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content