play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rybnik

Nowa uczelnia powstaje na Śląsku! Będzie kształcić m.in. przyszłe pielęgniarki

today18 grudnia 2020

Background

Nowa publiczna uczelnia powstanie na Śląsku, dokładnie mowa o Państwowej Wyższej Szkole Medycznej w Rybniku. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany. Placówka będzie kształciła m.in. przyszłe pielęgniarki.

– To jest najwyższy poziom, jaki możemy stworzyć w regionie. Ciesze się, że taki kierunek będzie tutaj rozwijany, bo to zawód potrzebny i pokazał to ten rok – mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, któremu wtóruje Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Anna Janik.

– W najbliższych 3 latach odejdzie największa grupa zawodowa, a teraz odejdzie nam na emeryturę około 2 tysięcy pielegniarek, a w zawód wchodzi zaledwie 400 osób. Lukę, jaka powstanie, musimy szybko uzupełnić – zaznacza Janik.

Poza pielęgniarstwem uruchomione zostaną tam takie kierunki, jak kosmetologia i dietetyka.  Studia zaplanowano dla około 50 osób z każdego kierunku na roku,  z możliwością poszerzenia liczby studentów na każdym kierunku. Studia mają odbywać się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content