play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Osocze do leczenia. Nowatorska metoda w Bytomiu

today12 maja 2020

Background

Osoczem leczą zakażenie koronawirusem. Nowatorską metodę stosują lekarze ze Szpitala Specjalistycznego numer 1 w Bytomiu.

Metoda jest znana ale nie jest powszechna. Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego numer 1 w Bytomiu zdecydowali o rozpoczęciu leczenia osoczem. Na świecie w ten sposób wyleczono już wielu pacjentów.

Osocze od ozdrowieńców

Osocze pobierane jest od osób, które przebyły już chorobę i których organizm wytworzył przeciwciała, neutralizujące wirus. Leczenie przeciwciałami ludzkimi zawartymi w surowicy lub preparatach immunoglobulin ludzkich jest szeroko stosowane w wielu chorobach zakaźnych, np. przy wirusowych zapaleniach wątroby typu A i B, odrze, ospie wietrznej, tężcu. Jest to metodą dobrze znana medycynie oraz stosunkowo bezpieczna.

Technologia nie jest droga

Dodatkowym atutem terapii jest to, że nie wymaga drogiej technologii. Na świecie przeszła ją kilkadziesiąt osób, u których stwierdzano poprawę stanu klinicznego, zmniejszenie duszności i szybszy powrót do zdrowia bez istotnych działań ubocznych osocza.

Proszą o pomoc

Planowane badanie jest nowatorskie, do dnia dzisiejszego znane są pojedyncze przypadki stosowania tej metody w Polsce.

Od tego tygodnia pacjenci zakażeni SARS-Cov-2 hospitalizowani w Oddziale naszego szpitala będą mieli dostęp do tej metody leczenia, oczywiście w przypadku wyrażenia przez nich zgody (terapia eksperymentalna) i z przestrzeganiem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Osocze ozdrowieńców będzie dostarczane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Przy okazji szpital chce zachęcić wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 przed min. 2 tygodniami i miały dwa ujemne wyniki PCR do kontaktowania się z Centrum Krwiodawstwa na mail: ozdrowiency@rckik-katowice.pl

Państwa pomoc może ocalić zdrowie i życie innych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content