play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowe autobusy elektryczne w PKM Katowice

today28 maja 2021

Background

Kolejne elektryczne autobusy dotarły do zajezdni PKM Katowice i wyruszyły na trasy. Przewoźnik sukcesywnie odnawia tabor – w lipcu pojawi się pięć kolejnych „elektryków” i w sumie firma będzie ich już miała 20.

Pięć fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów elektrycznych marki Solaris jest już w zajezdni autobusowej PKM Katowice. Spółka w ostatnich latach intensywnie wymienia swój tabor i wprowadza do użytku autobusy spełniające najwyższe standardy techniczne, normy ekologiczne oraz oczekiwania pasażerów. W lipcu dołączy do nich kolejnych pięć, dzięki czemu w PKM Katowice będzie w sumie 20 elektrobusów.

– (…) Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe autobusy Solaris Urbino 12 electric, po zarejestrowaniu i odpowiednim przygotowaniu, wyjechały już na trasy. Obsługują linie 9, 10, 115 i 297. Ładowanie akumulatorów odbywa się przez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony – na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany jest pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej. Autobusy jednorazowo mogą przewieźć 80 pasażerów (29 miejsc siedzących). Efektywną wymianę pasażerską zapewnią drzwi wejściowe w układzie 2+2+2. Wnętrze pojazdów zaprojektowano z troską o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu.

W skład wyposażenia Solarisów wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, datę i godzinę), głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami oznaczonymi alfabetem Braille’a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. Wyposażenie obejmuje także dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platformę dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmową sieć Wi-Fi dla Pasażerów. Całość wyposażenia dopełnia zestaw urządzeń ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), umożliwiający m.in. zakup biletu w pojeździe.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności. Wartość netto kontraktu wynosi 12 400 000 złotych. Oprócz samych pojazdów firma Solaris dostarczyła również stacjonarne ładowarki plug-in.

PKM Katowice sukcesywnie wymienia tabor na nowoczesny technologicznie i przyjazny środowisku. Łącznie w latach 2015 – 2020 zostało kupionych lub zakontraktowanych 135 autobusów. Z tej puli 115 pojazdów to pojazdy niskoemisyjne (EURO 6), a 20 to jedno- i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym.

To nie koniec – spółka podpisała już umowę na zakup kolejnych pięciu ekologicznych autobusów przegubowych, tym razem ze środków własnych. Umowa dotyczy fabrycznie nowych niskopodłogowych pojazdów miejskich, które trafią do PKM w pierwszym kwartale 2022 r.

źródło/fot: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content