play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nowe dane Ministerstwa Zdrowia. Kiedy unijne certyfikaty o szczepieniu?

today27 maja 2021

Background

Kolejne ważne informacje dotyczące walki z pandemią COVID-19. Trendy spadkowe obejmują statystyki hospitalizacji i używanych respiratorów. Wzrasta z kolei liczba zaszczepionych. Na ukończeniu są też prace związane z unijnymi certyfikatami szczepionkowymi.

Ostatnia prosta do wprowadzenia certyfikatów COVID-19

Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziła certyfikaty szczepionkowe. W założeniu mają one ułatwić swobodny przepływ ludzi na terenie Unii. Certyfikaty muszą zostać jeszcze przyjęte przez Parlament Europejski. Certyfikat ma być dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła COVID-19. Wspólne ramy unijne umożliwią państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które będą następnie akceptowane w innych krajach UE. Infrastruktura informatyczna umożliwiająca uruchomienie certyfikatów  na terenie Unii ma być gotowa w połowie czerwca. Prawdopodobnie od lipca także Polacy będą już mogli z nich korzystać.

Kolejny próg przekroczony

Minister Michał Dworczyk, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień przeciwko COVID-19 poinformował wczoraj, że w Polsce przekroczyliśmy kolejny próg wykonanych szczepień. W pełni zaszczepionych jest już 6 milionów Polaków. Łącznie zaszczepionych jest już około 18,5 miliona obywateli.

Dzisiejsze statystyki nowych zakażeń

873 zajęte respiratory i niespełna 6400 hospitalizacji z powodu COVID-19 – to dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące aktualnej sytuacji w polskim systemie ochrony zdrowia.  Są też nowe dane dotyczące infekcji SARS-CoV-2 potwierdzonych ubiegłej doby.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 230 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia z województw:
mazowieckiego (152),
śląskiego (133),
wielkopolskiego (130),
łódzkiego (106),
lubelskiego (100),
dolnośląskiego (98),
małopolskiego (85),
zachodniopomorskiego (74),
pomorskiego (70),
kujawsko-pomorskiego (55),
opolskiego (47),
warmińsko-mazurskiego (37),
lubuskiego (35),
podlaskiego (32),
świętokrzyskiego (30),
podkarpackiego (25).
21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie przeżyło kolejnych 135 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content