play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowe e-busy w PKM Sosnowiec. Będą jeździć w kilku miastach metropolii

today27 kwietnia 2020

Background

Sosnowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej  (PKM Sosnowiec) ogłosiło przetarg na kupno 14 nowych autobusów elektrycznych. Sosnowiec znalazł się na krótkiej liście 13 wybranych w całej Polsce miast, które otrzymają pieniądze na zakup pojazdów.

PKM Sosnowiec otrzymał blisko 30 mln zł netto dofinansowania, co stanowi 85% całego projektu, , wartego prawie 36,5 mln zł. PKM kupi za to nie tylko nowe elektryczne autobusy, ale wybuduje również całą potrzebną infrastrukturę. Dofinansowanie pozwoli na zakup 14 autobusów z czego 5 będzie miało 18 m, a dziewięć 12 m długości. „Elektryki” będą kursowały na 11 linii w Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi i Wojkowicach (34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N).

Oprócz autobusów, zamówienie obejmuje zakup 3 ładowarek pantografowych oraz 8 podobnych do tej, z której PKM korzysta w tej chwili przy ul. Mościckiego. Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na dworcu przy ul. Mościckiego, pozostałe dwie w sosnowieckiej bazie PKM przy ul. Lenartowicza. Tego typu ładowarki przymocowane są do masztu i opuszczane na dach autobusu. 8 mniejszych urządzeń do ładowania również trafi do bazy PKM Sosnowiec. – (…) przygotowanie do wdrażania projektu już trwa, ponieważ budujemy w sosnowieckiej bazie przyłącze o łącznej mocy 2,4 MW, mówi Piotr Drabek, dyrektor techniczny PKM Sosnowiec.

Sosnowieckie PKM, jako pierwsza firma w metropolii już od kwietnia 2018 r. korzysta z trzech 12-metrowych elektrycznych autobusów firmy Solaris Bus & Coach kupionych za ponad 7,6 mln zł. W lutym na liczniku miały już pół miliona przejechanych kilometrów. – Gdy pierwszy z naszych autobusów pokonał barierę 100 tysięcy kilometrów mówiłem, że wykorzystujemy je przez 7 dni w tygodniu, po około 21 godzin. Nic się nie zmieniło, nadal są w niemal ciągłej eksploatacji. Jesteśmy bardzo z nich zadowoleni, podkreśla dyrektor Drabek.

Autobusy będą klimatyzowane, wyposażone w ładowarki USB oraz wi-fi, a także w monitoring, systemy zliczania pasażerów, elektroniczne tablice informacyjne i dźwiękowe zapowiedzi. Nowością będzie inny kolor miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz barwa i oznaczenie autobusu zgodne z nowym systemem identyfikacji ZTM.

Niezależenie od tego we wtorek (28.04) zostanie podpisana umowa na budowę nowego odcinka torowiska prowadzącego od pętli tramwajowej w Zagórzu wzdłuż ul. Lenartowicza, al. Paderewskiego i ul. Rydza-Śmigłego, gdzie na rondzie Jana Pawła II powstanie nowa pętla.

źródło/foto: UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content