play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nowe laboratorium Politechniki Śląskiej w służbie polskiemu przemysłowi

today11 maja 2021

Background

Nowe laboratorium na Politechnice Śląskiej. Wydział Chemiczny wzbogacił się o nowoczesną pracownię otwierającą nowe możliwości przed naukowcami i studentami.

Politechnika Śląska właśnie uruchomiła nowoczesne laboratorium na Wydziale Chemicznym. Studenci dzięki niemu zyskali nowe możliwości – mówi Alina Brzęczek-Szafran, z Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii:

– Studenci zawsze się cieszą, kiedy mają możliwość dotknięcia i realizacji badań na nowym sprzęcie. Przede wszystkim są to urządzenia, które pozwolą nam na podniesienie skali badań, które prowadzimy w ramach projektów badawczych studentów. Większa skala pozwala nam na dedykowanie tych procesów do rozwiązań przemysłowych, dla przemysłu polskiego. Studenci podejmą się opracowania nowego materiału zmiennofazowego do magazynowania energii cieplnej. 

 

W nowym laboratorium będą projektowane nowoczesne, ekologiczne technologie:

– Te chemikalia mogą być półproduktami  na przykład do wytwarzania tworzyw sztucznych. Te tworzywa mogą być inteligentne, biodegradowalne, stosowane na przykład w medycynie, jako rusztowania tkanek, nici chirurgiczne i w wielu innych medycznych zastosowaniach – tłumaczy profesor Anna Chrobok z Politechniki Śląskiej:

– Staramy się cały czas poszerzać nasza bazę dydaktyczną – mówi profesor Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej – wspieramy przede wszystkim potencjał badawczy naszych pracowników, młodej kadry naukowej, rozwijających się zespołów badawczych, ten zespół jest bardzo doświadczony, bo to nie tylko cenne publikacje w renomowanych czasopismach, ale także współpraca z przemysłem, Jest to jedna z najnowocześniejszych pracowni w tej chwili.

Nowe laboratorium kosztowało dwa miliony złotych.

fot. Politechnika Śląska

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content