play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Nowe mieszkania w Gliwicach – o czym warto pamiętać przed zakupem

today2 września 2021

Background

Rynek mieszkaniowy w całej Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowe standardy, założenia urbanistyczne, a także ciągle zmieniają się cechy, które potencjalni nabywcy uznają za atrakcyjne. Czym powinny wyróżniać się nowe mieszkania w Gliwicach, w które warto inwestować?

Jak wygląda rynek mieszkań w Gliwicach?

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sytuację mieszkaniową nie tylko na Górnym Śląsku, ale i w całym kraju. Po początkowej panice, która doprowadziła nawet do pierwszej od wielu lat obniżki cen za metr kwadratowy, rynek szybko się ustabilizował.

Rok 2021 to radykalna zmiana trendu. Ceny stale rosną, w czym swój udział ma także galopująca inflacja oraz rekordowo niskie stopy procentowe. Polacy wyszli z założenia, że trzymanie pieniędzy w bankach nie jest dla nich wystarczająco dobrym zabezpieczeniem finansowym.

W zaledwie pół roku ceny — w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku — wzrosły nawet o 20%. Największy skok odnotowano w Lublinie, gdzie za małe mieszkania o powierzchni do 38 metrów kwadratowych trzeba teraz zapłacić nawet o 26% więcej niż przed rokiem.

Ceny rosną też w dużych ośrodkach miejskich: we Wrocławiu (o 7,6%), w Katowicach (o 16%), a także w Warszawie (o 17,6%). Ceny mieszkań w Gliwicach wzrosły o około 10%, a najniższy wzrost notuje się obecnie w Gdańsku, gdzie uśredniona podwyżka opłat za metr kwadratowy nie przekracza czterech procent.

Duży wzrost cen mieszkań w niemal całej Polsce nie spowodował zmniejszenia się popytu. Zgodnie z raportem JLL, tylko w drugim kwartale roku sprzedano już ponad 39 tysięcy mieszkań, co jest najlepszym wynikiem w historii III Rzeczypospolitej.

Wraz ze wzrostem cen, rosną też wymagania klientów, którym są w stanie sprostać tylko najlepsze firmy na rynku. W Gliwicach szczególnie dużą uwagę wzbudza inwestycja firmy dom100.eu, która buduje aktualnie nowe osiedle przy ulicy Poezji (Apartamenty Poezji III).

Deweloper stawia m.in. na rozwiązania proekologiczne. Osoby, które zdecydują się na zakup nieruchomości przy ulicy Poezji, mogą liczyć na instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, a nawet stację ładowania samochodów elektrycznych.

O czym warto pamiętać przed zakupem nowego mieszkania w Gliwicach?

Na pewno warto upewnić się, czy firma, która buduje osiedla lub domy jednorodzinne, ma w tym zakresie doświadczenie. Własny metraż to inwestycja na długie lata, dlatego nie warto decydować się na żadne półśrodki.

Dobry deweloper to taki, który idzie z duchem czasu i zdaje sobie sprawę z tego, że rynek usług mieszkaniowych ciągle ewoluuje. Żyjemy w czasach, kiedy klimat dynamicznie się zmienia, a tradycyjne paliwa kopalne utożsamiane są raczej ze smogiem i problemami zdrowotnymi.

Doskonałym przykładem modelowo przeprowadzonej inwestycji mogą być wymienione wcześniej Apartamenty Poezji III. Deweloper postawił nie tylko na najwyższą jakość materiałów budowlanych, ale i na świetne skomunikowanie osiedla z tkanką miejską.

Nowe osiedla w Gliwicach a dostęp do rekreacji i usług

Dobrą inwestycję można poznać między innymi po tym, że w bliskim jej sąsiedztwie znajdują się tereny rekreacyjne, a także infrastruktura sportowa i budynki użyteczności publicznej. Warto upewnić się też, że szybko można nie tylko przemieszczać się po mieście, ale i z niego wydostać.

Gliwice to miasto, które może pełnymi garściami czerpać z dobrodziejstw świetnie rozwiniętej sieci dróg. Miasto ma dostęp zarówno do dwóch autostrad, jak i do Drogowej Trasy Średnicowej. Decydując się na zakup swojego wymarzonego metrażu, warto patrzeć nie tylko na cenę, ale i na to, czy inwestycja jest dobrze wkomponowana w tkankę miejską, czyli tak, jak robi to deweloper z Gliwic: dom100.eu.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content