play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowe pracownie dla studentów na Politechnice Śląskiej

today22 kwietnia 2021

Background

Politechnika Śląska współpracuje z miastem Katowice. Efektem tej właśnie współpracy są nowe pracownie na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. Studenci będą się w nich uczyć między innymi obsługi samolotów, czy kierowania ruchem na kolei.

Są już konkretne efekty współpracy Politechniki Śląskiej z Miastem Katowice. Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, między innymi dzięki kilkumilionowej dotacji z miasta wzbogacił się o trzy specjalistyczne pracownie. Są jednak kolejne plany związane tym razem z lotnictwem:

– Cały jeden budynek będzie przystosowywany do konkretnych działań, w tym znaczna część na rozwój tej dziedziny lotniczej. W zakresie kształcenia przyszłej kadry obsługi statków powietrznych, czy też samych pilotów. A więc, to jest kolejna dziedzina nowoczesnego, dzisiaj bardzo spopularyzowanego transportu, z którego coraz częściej korzystamy jako społeczeństwo – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Gotowa jest już pracownia projektowania pojazdów szynowych:

– 13 nowoczesnych komputerów – stacji roboczych. Można tutaj prowadzić zajęcia dla studentów, w ramach normalnych zajęć, w ramach kół naukowych – właśnie z projektowania pojazdów szynowych, ale nie tylko: także z weryfikacji konstrukcji, ergonomii oraz mechatroniki. My te zajęcia z mechatroniki w warunkach pandemii kontynuujemy – te osoby, które uczestniczą w tych kursach, dostały takie zestawy do domu i my zdalnie budujemy te elementy, te roboty mobilne, właśnie z wykorzystaniem takich technik zdalnych – tłumaczył Adam Mańka z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.

Studenci mogą też już korzystać z pracowni, która przypomina trochę pokój zabaw dla miłośników kolejek szynowych:

– Mamy tutaj model sieci kolejowej, wraz z urządzeniami kierowania ruchem kolejowym. Mamy tu dla studentów stanowiska, gdzie przy komputerze każdy ma oprogramowanie, które służy do sterowania ruchem kolejowym. Ktoś mógłby powiedzieć, że to zwykła kolejka, a tak naprawdę tutaj studenci mogą uczyć się zasad kierowania ruchem kolejowym, mogą nauczyć się konsekwencji tego, jakie decyzje podejmują, jako osoby, które tym ruchem sterują – mówił Jarosław Konieczny z katedry transportu kolejowego.

W trzeciej dostępnej już dla studentów pracowni będą prowadzone zajęcia z systemów sterowania ruchem na kolei.

 

Fot. Facebook/Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content