play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Nowe przepisy w ruchu drogowym. Ujęto w nich popularne środki transportu

today20 maja 2021

Background

Od czwartku, 20 maja, obowiązują nowe regulacje w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące coraz popularniejszych, nowoczesnych środków transportu.

Ustawa jasno precyzuje, czym są dostępne na rynku i widziane na ulicach (i chodnikach) „pojazdy” ułatwiające miejskie podróże. Zdefiniowane zostały także prawa i obowiązki korzystających z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego (UTO) oraz urządzeń wspomagających ruch (UWR).

Do wczoraj mieliśmy sporo problemów, aby jasno i wyraźnie określić czym jest, w kontekście przepisów prawa, wiele urządzeń, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Co to jest segway lub hoverboard? Gdzie jeździć na hulajnodze? A czy taka hulajnoga, tylko z silnikiem elektrycznym, to dalej hulajnoga? I jakie uprawnienia trzeba posiadać, żeby takimi urządzeniami podróżować? To wszystko, opisane w bardzo przystępny sposób, można znaleźć tutaj:

Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach.

– Do poruszania się tymi wszystkimi urządzeniami służy przede wszystkim droga rowerowa. Jeśli taka nie jest wyznaczona, można korzystać z jezdni, pod warunkiem że dopuszczalna prędkość nie jest większa niż 30 km/h. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z drogi rowerowej, ani jezdni – pozostaje chodnik, z uwzględnieniem tego, że pierwszeństwo należy do pieszych – tłumaczył Adam Jakubczyk z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Ponadto należy mieć na względzie, że nowe przepisy stawiają nowe wymagania wobec użytkowników opisywanych urządzeń. Oprócz obowiązku stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością czy sprecyzowanego ustępowania pierwszeństwa pieszemu dochodzą sankcje za niezachowanie trzeźwości oraz nieposiadanie stosownych uprawnień do poruszania się tymi urządzeniami. Zdefiniowanie nowych pojęć i reguł powinno uprościć funkcjonowanie wszystkich nas na coraz bardziej zatłoczonych ulicach, ale też chodnikach.

Nawet najbardziej precyzyjne przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku, koncentracji i zwykłej, ludzkiej życzliwości na drodze. Wszyscy znajdą tam jednak swoje miejsce i przy zachowaniu powyższych reguł, z całą pewnością BEZPIECZNIE dotrą do celu.

 

Źródło/fot.: Śląska Policja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content