play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowe rondo powstaje w Knurowie

today25 marca 2021

Background

Trwają intensywne roboty u zbiegu ulic Szpitalnej i Kosmonautów w Knurowie. Klasyczne jeszcze niedawno skrzyżowanie jest przekształcane w rondo, które usprawni ruch w newralgicznej strefie miasta.

– To bardzo poważna inwestycja, jedna z największych prowadzonych w tym roku przez Powiat Gliwicki – podkreśla starosta gliwicki Waldemar Dombek. – (…) na jej realizację udało się nam pozyskać środki rządowe, a inwestycję wsparło również Miasto Knurów.

Prace objęły sporą część ulic dobiegających do skrzyżowania. Średnica zewnętrzna ronda wyniesie 40, a wewnętrzna – 24 m. Przy wlotach powstają wysepki rozdzielające jezdnię. Będzie też nowe oświetlenie.

Modernizacja obejmuje 594 m ul. Szpitalnej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Ułanów a ul. Batorego. Wzdłuż ul. Szpitalnej powstaje nowy chodnik (1,5 m szerokości, miejscowo poszerzony do 2 m) i ścieżka rowerowa (2 m szerokości). Przebudowywane są też istniejące chodniki, schody i zjazdy. Wzdłuż ul. Szpitalnej wybudowane zostaną 34 miejsca postojowe. Modernizowany jest też parking dla aut osobowych w pobliżu budowanego ronda (w części północno-wschodniej).

Wykonawca wycenił prace blisko 3,1 mln zł. Inwestycja finansowana jest z kilku źródeł. Znaczną część stanowi dofinansowanie pozyskane przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach z Funduszu Dróg Samorządowych. Roboty trwają od stycznia. Zakończenie zaplanowano na maj br. Skrzyżowanie na czas przebudowy nie zostało zamknięte – ruch jest regulowany sygnalizacją świetlną.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gliwicach, fot. R.Furtak

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content