play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Nowe zakażenia, obostrzenia i szczepienia. Szczegółowy raport epidemiczny

today13 kwietnia 2021

Background

Już jutro powinniśmy poznać nowe sanitarne wytyczne polskiego rządu. Zapowiedział to w mediach minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek zakłada, że jeśli liczby nowych zakażeń w najbliższych dniach będą wykazywać tendencje spadkowe, wówczas będzie rozważane wprowadzenie nauczania hybrydowego.

Decyzje o obostrzeniach

Najbliższe dni będą kluczowe dla wielu rządowych decyzji. Już jutro mamy poznać zestaw obostrzeń sanitarnych, który będzie wiążący od najbliższego poniedziałku. W zeszłą środę szef resortu zdrowia wyznaczył kształt epidemicznego reżimu do 18 kwietnia.

Zdaniem wiceministra Waldemara Kraski, zwiększająca się obecnie w bardzo szybkim tempie liczba hospitalizacji związanych z zakażeniem SARS-CoV-2, to wynik tego, że osoby mające objawy w okresie świątecznym zwlekały ze zgłoszeniem się do lekarzy.

Obostrzenia regionalne?

Sytuacja systemu ochrony zdrowia nadal jest bardzo napięta. Coraz więcej „covidowych” placówek uruchamia wsparcie ze strony ochotników i wolontariuszy. Trwa także relokowanie pacjentów z województwa śląskiego, gdzie niestety sytuacja jest najgorsza. Ma to rzecz jasna związek z dużą gęstością zaludnienia aglomeracji i liczbą mieszkańców regionu w ogóle. Stąd całkiem prawdopodobnym rozwiązaniem wydają się regionalne zmiany w obostrzeniach sanitarnych, które miałby być bardziej restrykcyjne dla województw, w których sytuacja jest najpoważniejsza.

Szczepienia – także Johnson&Johnson

Udało się osiągnąć w Polsce pułap przekraczający milion wykonywanych szczepień tygodniowo. Tylko w piątek ubiegłego tygodnia wykonano ich ćwierć miliona. A ten proces ma przyspieszać jeszcze bardziej. To w związku między innymi z kolejnym preparatem, który pojawi się w polskich punktach szczepień.

Czwarta szczepionka dostępna w Unii Europejskiej – jutro ma trafić do Polski. 120 tysięcy dawek preparatu Johnson and Johnson zostanie podanych przede wszystkim pacjentom z ograniczoną mobilnością. Chodzi o to, by szczepienne zespoły wyjazdowe nie musiały do pacjentów przyjeżdżać dwa razy – ta szczepionka podawana jest w jednej dawce.

To drugi preparat przeciw COVID-19 oparty o technologię wektorową, obok szczepionki firmy AstraZeneca. W Polsce szczepi się w tej chwili trzema dwudawkowymi preparatami firm: Pfizer, Moderna (mRNA) i właśnie preparatem firmy AstraZeneca.

Dziś ruszyły zapisy osób które skończyły 58 lat. Każdego kolejnego dnia uruchamiana jest rejestracja kolejnego rocznika.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Najnowsze dane zaprezentowane dzisiaj przez resort zdrowia, a dotyczące potwierdzonych zakażeń, zajętych łóżek i używanych respiratorów nie napawają przesadnym optymizmem. Do 35 tysięcy zbliża się liczba trwających obecnie hospitalizacji po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Już ponad 3,5 tysiąca „covidowych” pacjentów wymaga użycia respiratora. 367,5 tysiąca mieszkańców naszego kraju odbywa obecnie obowiązkową kwarantannę.

Ostatniej doby potwierdzono 13 227 nowych  przypadków zakażenia SARS-CoV-2 z województw:
mazowieckiego (1766),
śląskiego (1666),
dolnośląskiego (1276),
wielkopolskiego (1184),
małopolskiego (1080),
łódzkiego (1073),
lubelskiego (817),
kujawsko-pomorskiego (758),
pomorskiego (614),
zachodniopomorskiego (543),
podkarpackiego (525),
warmińsko-mazurskiego (490),
świętokrzyskiego (487),
lubuskiego (295),
podlaskiego (264),
opolskiego (214).
175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarły ostatniej doby 644 osoby. Z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób.

 

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content