play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Zmieni się Kodeks Drogowy. Zmiany dotyczą także pieszych

today22 stycznia 2021

Background

Sejm znowelizował kodeks drogowy. Szereg zmian dotknie zarówno kierowców, jak i pieszych. Przepisy wejdą w życie dopiero 1 czerwca, bo rząd chce poprzedzić ich wprowadzenie kampanią informacyjno-edukacyjną na temat zmian.

Wprowadzono między innymi zasadę pierwszeństwa pieszych już przy wchodzeniu na pasy. Do tej pory ustąpić trzeba było pieszemu znajdującemu się już na przejściu. Zakazano także jazdy na zderzaku.

Pieszym na przejściach nie wolno będzie używać telefonów. Ma to poprawić ich bezpieczeństwo i sprawić, by wchodząc na jezdnię, zachowali szczególną ostrożność. Korzystanie z telefonów komórkowych przy przechodzeniu przez ulicę  jest częstą przyczyną potrąceń pieszych.

Niedozwolona jest jazda zbyt blisko poprzedzającego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp nie może być mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd.

Zmiany dotyczą tez ograniczeń prędkości. Na terenie zabudowanym dozwolona szybkość to już zawsze 50 kilometrów na godzinę niezależnie od pory doby – dotąd między 23.00 a 5.00 można było jechać sześćdziesiątką, a w ciągu dnia o 10 km/h wolniej.

Zmiany mają wejść w życie 1 czerwca 2021 roku.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content